//Rezerwacja zakwaterowania w Hiszpanii
rezerwacja noclegu w Hiszpanii

Rezerwacja zakwaterowania w Hiszpanii

Gdy podróżujemy w jakieś miejsce, czy to na wakacje czy na tzw. city break, czyli krótki, najczęściej weekendowy wypad do innego miasta czy też na dłuższy pobyt, mamy zwykle kilka możliwości zakwaterowania.

Pierwszą z nich są hotele i hostele. Hotele wiadomo – może nieco bardziej luksusowe, może nieco bardziej sztywne, lub jak kto woli – eleganckie. Ja najbardziej patrzę na warunki, w których będę spać, przebywać – pokój. Owszem, bardzo lubię piękne hotele, nie powiem że nie, ale czasami bardziej się zauroczę hostelem z indywidualnym wystrojem i dekoracją, niż sieciowym hotelem, w którym wszystko wygląda tak samo, od recepcyjnego kontuaru, przez śniadanie, po kolor wykładziny na podłodze. W ostatnich latach koncepcja hostelu się bardzo zmieniła, teraz często są to fajne, kolorowe, stylowe miejsca, także z pokojami indywidualnymi, wiele hosteli serwuje śniadanie, oferuje parking, prywatne łazienki itp. Chyba trochę już mija czas starodawnych hosteli z wystrojem jak za Gierka, także za granicą 😉

Drugą opcją jeśli jedziemy na wakacje są apartamenty. Lubię mieszkać w apartamentach gdy jadę gdzieś na dłużej niż dwa dni, kiedy wiem, że będę miała ochotę zjeść sobie na śniadanie coś swojego, niekoniecznie nafaszerowanego cukrem croissanta. Jest to także idealny wybór, jeśli jedziemy na wakacje z rodziną, szczególnie z dziećmi, lub jeśli któryś z uczestników wycieczki stosuje jakąś specjalną dietę, wtedy można przygotowywać posiłki w miejscu zakwaterowania. W hotelu takiej opcji nie ma, jedynie pozostaje nadzieja, że ktoś przygotuje nam bezglutenową sałatkę za jedyne 17 euro (czy coś podobnego). Warto o tym pomyśleć wcześniej. Jeśli jednak jadę gdzieś tylko na weekend, to lubię też zakwaterować się w hotelu: i tak większość czasu spędzam na zewnątrz.

Mamy także kilka sposobów dokonania rezerwacji: bezpośrednio na stronie hotelu/hostelu, za pośrednictwem portali internetowych, które prezentują nam całą dostępną ofertę obiektów, no i trzecia opcja: kontaktując się z osobą wynajmującą dany apartament, jeśli nie ma ona swojej strony ani informacji na żadnym portalu rezerwacyjnym.

noclegi w Hiszpanii

Rezerwacja wakacji przez portale internetowe? Plusy i minusy

Dwa najbardziej popularne, i nie ma się co oszukiwać, wiodące, portale służące do rezerwacji zakwaterowania w praktycznie każdym miejscu na świecie, to strony: booking.com i airbnb.com.

Booking.com oferuje zarówno pokoje hotelowe, hostelowe jak i apartamenty, ma bardzo szeroką ofertę. Plusem jest także możliwość wybrania różnych sposobów rezerwacji. Jeśli zapłacimy za nocleg już przy robieniu rezerwacji, często zostanie nam zaoferowana niższa cena, jeśli natomiast wolimy wstrzymać się z zapłatą i mieć więcej czasu na ewentualne anulowanie zakwaterowania, jeśli nie jesteśmy pewni jak potoczą się nasze urlopowe plany, możemy wybrać opcję z nieco wyższą ceną, ale za to z możliwością odwołania noclegu nawet na kilka dni przed datą rezerwacji (zawsze mamy podaną informację kiedy można anulować rezerwację), bez ponoszenia konsekwencji finansowych. To jest świetne wyjście, zostawia nam sporą elastyczność.

Plusem jest także wystawianie opinii przez klientów. Oczywiście nigdy nie wiemy do końca jak to jest, ale opinie na bookingu zwykle wyglądają na szczere, oprócz tego możemy wybrać opcję tłumaczenia ich na polski, co jest bardzo dobrym pomysłem, muszę to przyznać.

Jeśli właściciel obiektu zdecyduje się odwołać nasz pobyt musi to uzasadnić, musi się także liczyć z tym, że będziemy mogli wystawić mu negatywną opinię. Mi się zdarzyło raz, że zarezerwowaliśmy nocleg w apartamencie 4-osobowym (jechaliśmy na wypoczynek z mężem i znajomą parą), po czym szef obiektu zadzwonił do nas, że niestety, ale doszło do pomyłki i nadprogramowej rezerwacji (tzw. overbooking). Bardzo nas przepraszał i zaproponował nam dwa pokoje 2-osobowe z łazienką, zgodziliśmy się bez problemu, bo cóż, przypadki chodzą po ludziach, nic nie szkodzi.

Minusem bookingu jest to, że czasami ceny są nieco wyższe niż bezpośrednio na stronie hotelu. Nie wiem jakie są umowy pomiędzy hotelami a obiektami, ale zdarzyło mi się kilka razy, że faktycznie cena widniejąca bezpośrednio na stronie hotelu była nieco niższa. Zdaję sobie jednak sprawę, że korzystając z usług takiego giganta jak booking.com, jestem zdana na płacenie jakiejś prowizji i że jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie, mogę zobaczyć opinie klientów na temat danego hotelu itp. I godzę się na to – według mnie jest to pewnego rodzaju „haraczyk” za to, że jadę w miejsce, które jest zweryfikowane.

rezerwacja noclegu Hiszpania

AirBnb jako alternatywa. Wynajem apartamentów.

Drugą bardzo znaną stroną jest AirBnb. Na tej stronie praktycznie każdy może zamieścić swoje ogłoszenie dotyczące wynajmu mieszkania/apartamentu/pokoju, więc system ocen także jest bardzo potrzebny, abyśmy wiedzieli, że miejsce, do którego się udajemy, jest w rzeczywistości tak samo piękne i czyste jak na zdjęciach.

Tutaj każde anulowanie rezerwacji jest tak samo uwidocznione w sekcji komentarzy, dlatego przed rezerwacją sprawdzamy zawsze, czy gospodarzowi nie „zdarzyło się” anulować wizyty. Może to być nie za dobrym znakiem na przyszłość i osobiście radziłabym uważać na takie konta.

Nie wiem czy można nazwać to „minusem”, ale trzeba też pamiętać, że na AirBnb są dodatkowe opłaty, które pojawiają się w momencie wyliczania ceny. Dlatego jeśli zobaczymy, że dane miejsce ma cenę X, to warto zrobić całkowitą kalkulację ceny (po wpisaniu przewidywanych dat pobytu po prawej stronie ekranu pojawia się nam koszt całkowity), aby okazało się, ile tak naprawdę będziemy musieli zapłacić. Dodawana jest opłata za sprzątanie i opłata manipulacyjna. Ja wychodzę z założenia, że cóż, jest to jakiś koszt, który trzeba uznać za koszt zakwaterowania i jeśli nie podoba mi się cena, to szukam czegoś tańszego. Ale zawsze patrzę na cenę końcową.

Musimy być także świadomi, że hotel to hotel i najczęściej jest otwarty 24h/dobę. Wynajem mieszkania na AirBnb może mieć ograniczenia godzinowe, najczęściej przedział godzinowy jest wskazany w ofercie. Jeśli właściciel mieszkania lub osoba nim zarządzająca ma jakieś inne obowiązki lub mieszka daleko, to może sobie zdecydować, że godziny na check-in to 15-21 i może jej nie obchodzić, że nasz samolot dolatuje na lotnisko o godzinie 22. Wtedy to oczywiście jej strata, ale przyszło mi odrzucić kilka mieszkań na AirBnb właśnie z tego powodu, przylotu w nocy.

Powiem też szczerze, że uwielbiam patrzeć na piękne wnętrza, których na Airbnb jest mnóstwo, piękne mieszkania, apartamenty, widoki…

Obydwie strony (booking.com, airbnb.com) mają możliwość ustawienia filtra, który spowoduje, że zostaną nam pokazane jedynie oferty, którymi będziemy naprawdę zainteresowani. Zaliczają się do nich np. odległość od centrum/danego miasta, ilość pokoi, możliwość parkingu, przedział cenowy, recepcja czynna przez całą dobę (tak, także na AirBnb są takie obiekty!), itp. Więc nasze wyszukiwanie nie musi być na ślepo, możemy wybrać to, co nas interesuje.

Jeśli chodzi o wynajmowanie zakwaterowania bezpośrednio od właścicieli mieszkań/apartamentów (tzw. „kwatery”, tak się kiedyś na to mówiło), mamy jeden plus, jakim jest prawdopodobnie niższa cena. Pracując bez pośredników, mamy możliwość skorzystania z oferty atrakcyjniejszej ekonomicznie. Co się z tym wiąże, nie ma pomiędzy nami a właścicielem lokalu żadnego pośrednika, który w razie jakichś sporów może nas ochronić. Jest to trochę ryzyko, a trochę zysk, sami musimy ocenić co wybieramy. Zazwyczaj nie powinniśmy mieć żadnych problemów, umówmy się, zwykle to właściciel kwatery może mieć większe zagrożenie, że to goście poniszczą mu mieszkanie. Tak mi się wydaje, może się mylę?

jak zarezerwować nocleg w Hiszpanii

AirBnb, booking.com – rezerwacja noclegu ze zniżką

Jeśli masz zamiar skorzystać z pośrednictwa AirBnb lub booking.com aby zarezerwować swój nocleg (w Hiszpanii i nie tylko – nie ma to znaczenia!), to możesz zarejestrować się z mojego polecenia, otrzymasz wtedy zniżkę na dokonaną rezerwację!

AIRBNB – aby otrzymać zniżkę w wysokości ok. 100 złotych (może być trochę więcej, dokładna kwota zależy od kursu dolara/euro), zarejestruj się na AirBnb klikając na link TU.

BOOKING.COM – aby otrzymać zwrot 10% wartości zarezerwowanego przez booking.com pobytu, musisz kliknąć TU i zarejestrować się na portalu.

Rejestracja jest koniecznym warunkiem otrzymania zniżki/zwrotu kosztów, pamiętaj o tym. Jeśli masz już konto na Airbnb lub na bookingu, zniżka nie zostanie zastosowana.

Jakie są Twoje pomysły na rezerwację zakwaterowania w Hiszpanii? Wolisz mieszkać w hotelu, hostelu czy samodzielnym apartamencie? A może nie martwisz się zakwaterowaniem i korzystasz z ofert przygotowanych przez biura podróży?

Może Cię zainteresuje:

AirBnb w Madrycie – moje doświadczenia

Nie jedź na wakacje do Hiszpanii – heheszki

Jak szukać tanich lotów – wskazówki

Co zrobić przed wyjazdem do Hiszpanii? – nie zapomnij!