//Stolik wyborczy – hiszpańskie ciekawostki

Stolik wyborczy – hiszpańskie ciekawostki

W Hiszpanii od ostatnich wyborów, które miały miejsce tuż przed świętami Bożego Narodzenia 2015, jest kryzys rządowy, partie nie mogą się dogadać i wszystko wskazuje na to, że wkrótce dojdzie do kolejnych wyborów.

Nie mieszam się w politykę, bo nie lubię, ale z tej okazji napiszę o zasiadaniu w komisji wyborczej w Hiszpanii, co w zasadzie umieszczam także we wpisie o absurdach Hiszpanii – bo jak dla mnie to jest jeden wielki absurd.

Na pewno wszyscy wiedzą, a jeśli nie, to wspomnę, że w Polsce wybory (parlamentarne, samorządowe…) kontrolują komisje wyborcze składające się z osób, które zgłoszą się w odpowiednim czasie i miejscu jako obywatele z powołaniem lub po prostu chętni do zarobienia dodatkowych pieniędzy w wyborczy dzień (i pewnie noc, wyobrażam sobie to liczenie głosów).

W Hiszpanii taka komisja nazywa się stołem wyborczym („mesa electoral„). Członkowie stołów wyborczych (a także ich pierwsi zastępcy i drudzy zastępcy, niezbędni w przypadku gdyby osoba wylosowana miała na przykład niespodziewaną operację,a pierwszy zastępca też miał jakiś wypadek) ustanawiani są przez urzędy poszczególnych miast czy miasteczek w drodze… LOSOWANIA publicznego! Szczęśliwiec taki jest powiadomiony indywidualnie przez urząd.

Co to oznacza? Wiele komplikacji.

Osoba wylosowana do nadzoru poprawnego przebiegu wyborów ma prawny obowiązek stawienia się w celu pełnienia swojej funkcji. Gdy tego nie zrobi, grozi jej kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do roku lub wysoka grzywna!

W ciągu siedmiu dni od otrzymania powiadomienia o wylosowaniu można złożyć dokumenty usprawiedliwiające, że w danym dniu członek nie może się stawić w celu pełnienia funkcji. W ciągu pięciu dni zostają one rozpatrzone i zostaje wydana nieodwołalna decyzja. Jeśli przyczyny zostaną uznane za wystarczające do zwolnienia osoby wylosowanej od obowiązków obywatelskich, powiadamia się osobę, która została wylosowana jako zastępca.

Oczywiście każdemu mogą wyniknąć niespodzianki i tym samym uniemożliwić udział „w stoliku”. Istnieje możliwość późniejszego przedstawienia usprawiedliwienia, jednak każde podanie o zwolnienie z funkcji jest bardzo dokładnie sprawdzane. Zastępcy muszą być również dyspozycyjni, aż do dnia wyborów! Na dodatek muszą udać się do komisji wyborczej w dniu głosowania, aby upewnić się, że pierwotnie wybrana osoba będzie mogła pełnić swoje funkcje. Dopiero gdy okaże się, że komisja wyborcza jest skompletowana, mogą oni udać się do domu.

Prawa członka komisji wyborczej w Hiszpanii:

– prawo do diety (62 euro), a także do wynagrodzenia w pracy za dzień wyborów, jeśli pracowałby w dniu głosowania,

– prawo do skrócenia bezpośrednio następnego dnia pracy o pięć godzin,

– są chronieni przez hiszpański odpowiednik ZUSu np. od wypadków, które mogą się zdarzyć podczas pełnienia funkcji członka komisji wyborczej.

dokumenty

Jak się można wymigać z zasiadania w komisji?

Jest sporo przyczyn, które mogą pomóc w ucieczce przed wyborami. Należą do nich:

wiek powyżej 65 roku życia, niepełnosprawność, niezdolność do pracy,

ciąża począwszy od szóstego miesiąca i okres po urodzeniu dziecka, a także ciąża z niebezpieczeństwem powikłań przed szóstym miesiącem (wydaje mi się to absurdalne, naprawdę, żeby kobieta spodziewająca się dziecka musiała pełnić jakąkolwiek obowiązkową funkcję publiczną i to przez wiele godzin!), matka karmiąca piersią do dziewiątego miesiąca życia dziecka (a co, później to już nie można karmić piersią?)

– przebywanie w więzieniu lub szpitalu psychiatrycznym, przewidziana operacja w dniu wyborów lub dniach bezpośrednio przed lub po głosowaniu,

opieka nad osobą najbliższą (wymagającą stałej opieki lub dzieckiem do 14 roku życia, przy wykazaniu, że drugi rodzic nie może się zająć dzieckiem), „szczególnie ważne” wydarzenia rodzinne, których nie można przełożyć (obłożone licznymi warunkami)

– praca w charakterze lekarza, strażaka, itp, w dniu wyborów.. i kilka innych.

Jak widzicie, nie ma na przykład w tych warunkach zwolnienia zaplanowanego i opłaconego wyjazdu wakacyjnego. Terminy wyborów są ogłaszane z wyprzedzeniem, natomiast w wielu źródłach znalazłam porady, aby wykupić ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu. Oczywiście jeśli ubezpieczenie przewiduje taką okoliczność. Większość firm akceptuje takie usprawiedliwienie, jednak kluczowym czynnikiem jest data zawarcia umowy. Oczywiście, że ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wakacji wykupione po fakcie dowiedzenia się o konieczności byciu członkiem stolika wyborczego nie będzie pokrywało kosztów wyjazdu.

 

Z moich znajomych już kilka osób miało wątpliwą przyjemność zasiadania przy stoliku wyborczym. Piszę wątpliwą – gdyż żadne z nich nie było zadowolone z dodatkowych kilkudziesięciu euro, natomiast wszyscy narzekali, że w wolny dzień muszą iść na wiele godzin i pilnować osób, które przyjdą na głosowanie. Fakt jest taki, że wszyscy z nich mieli stałą pracę.

Ja uważam to obecnie obowiązujące prawo za absurdalne. W obecnej sytuacji w Hiszpanii, gdzie wiele osób, nawet z wykształceniem wyższym, w różnym wieku, znajduje się w sytuacji bezrobocia, ustawa mogłaby zostać zmieniona i jako członków komisji wyborczej można by nominować osoby chętne (oczywiście po sprawdzeniu czy są godne zaufania publicznego i powierzenia im tak ważnej funkcji). Ja hiszpańskiemu ustawodawcy zaproponowałabym dobrowolność członkostwa i jestem przekonana, że chętnych by nie zabrakło, a na pewno diety za uczestnictwo podreperowałyby wiele budżetów domowych. I wilk syty i owca cała, a nie zmuszanie ludzi do robienia czegoś, na co nie mają najmniejszej ochoty w formie: „na kogo wypadnie, na tego bęc„. Oczywiście my pilnie śledzimy terminy wyborów i nie planujemy żadnych wakacji czy wyjazdów w tych terminach.

 

Czy tylko mnie się wydaje, że to nie ma sensu?

 

Korzystałam ze stron:

http://www.infoelectoral.mir.es/web/guest/las-mesas-electorales

http://www.libremercado.com/2015-11-18/me-ha-tocado-ser-miembro-de-una-mesa-electoral-el-20d-que-pasa-con-mi-viaje-1276561839/

http://economia.elpais.com/economia/2015/05/19/actualidad/1432054323_135413.html