Dostaję wiele zapytań o to, w jakiej sieci najlepiej wybrać sobie telefon komórkowy w Hiszpanii. Nie jestem doradcą komórkowym, ale swoje małe doświadczenie mam, więc podzielę się kilkoma poradami, no i jak zwykle mam dla Was zniżkę 🙂

Na samym początku powiem może, że nawet zakup samej karty SIM w Hiszpanii wiąże się z rejestracją. Tak, nawet tzw. pre-paid jest rejestrowany! Musisz pokazać swój dowód osobisty, paszport lub inny dokument tożsamości, podać adres (może być adres znajomego, ale jednak musisz wykazać, że taki adres posiadasz!).

Jeśli chcesz mieć telefon na abonament, musisz posiadać konto bankowe w Hiszpanii, bez tego ani rusz! Wszelkie faktury w Hiszpanii są opłacane za pomocą polecenia zapłaty, co oznacza, że danego dnia miesiąca pieniądze są pobierane z Twojego konta przez operatora, na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody.

W Hiszpanii jest wielu operatorów, którzy oferują różne abonamenty czy karty SIM przedpłacone na najróżniejszych zasadach. Ja na początku udałam się do tych najpopularniejszych, którzy mają wielkie i piękne salony obsługi klienta. Na początku potrzebowałam zwykłej karty SIM, bez abonamentu, nie wiedziałam na ile czasu zostanę w Hiszpanii, nie miałam też konta bankowego. Miałam kartę SIM w Orange, Movistar, Vodafone. Jednak teraz widzę, że są to chyba najdroższe trzy sieci. Owszem, można kupić w nich kartę SIM od ręki, można pogadać w salonie z panem konsultantem, który doradzi, że najlepsza dla nas jest taryfa Delfin czy jakieś inne zwierzątko, ale niestety będziemy za to odpowiednio płacić.

W 2013 roku wydawałam średnio 5 euro tygodniowo na telefon (internet + jakieś tam minuty, ale niestety nie pamiętam już ile, bardzo mało, bo to było na kartę, żadna dobra oferta). Kiedy zmieniłam mieszkanie, znajoma mi powiedziała ile płaci miesięcznie… około 9 euro! Postanowiłam, że przeniosę się do tej samej sieci co ona 🙂 Przeniosłam się i oniemiałam – nawet nie chciałam liczyć ile pieniędzy straciłam przez ten czas, kiedy płaciłam za telefon 5 euro tygodniowo.

Moją nową firmą telefonową zostało… SIMYO! http://www.simyo.es/

Jest to operator online, dlatego ma super niskie ceny. Korzystam z jego usług już od ponad 3 lat i jestem bardzo zadowolona. A najbardziej z wysokości moich rachunków!

Abonament w Simyo możemy sobie wybrać według potrzeb – na stronie są suwaki, które możemy poprzesuwać w zależności od liczby minut, jakie (myślimy że) zużyjemy i wielkości pakietu danych. Cena zmienia się nam w zależności od tego, co wybierzemy. Wszystko na miarę, nic narzuconego przez operatora.

SIMYO taryfa telefon w hiszpanii

No i teraz najlepsze. Jeśli chcesz skorzystać ze zniżki w wysokości 10 euro (jeśli zdecydujesz się na abonament) lub w wysokości 5 euro (jeśli weźmiesz telefon na kartę), to przed zarejestrowaniem się w Simyo napisz do mnie maila na hola@olganina.com, a powiem Ci co musisz wpisać w miejsce na polecenie 🙂 Takie proste i dodatkowe 10 euro w prezencie!

Jakie są inne opcje?

No dobrze, przyjmijmy, że nie jesteś zainteresowany korzystaniem z usług mojego operatora. Powiem Ci co masz jeszcze do wyboru. Wiem, że istnieją jeszcze takie firmy jak Jazztel, Ono, Lebara, Lycamobile, Yoigo, Tuenti, PepePhone… Całe mnóstwo. Jeśli masz ochotę, to możesz sobie usiąść i porównać je wszystkie. Ja już nie chcę.

Jeśli masz już numer telefonu u innego operatora w Hiszpanii i chciałbyś przenieść się do Simyo, też zapraszam – powiem Ci co zrobić, żeby otrzymać prezent: dodatkowe 10 euro na powitanie 🙂

Wybrać telefon na kartę czy na abonament?

Wszystko zależy od potrzeb! Czego potrzebujesz od Twojego abonamentu/cennika? Czy jest to dużo internetu, a może jest to dużo minut rozmów? Smsy? (nie wiem czy ktoś jeszcze to wysyła…). Najpierw musisz wiedzieć czego szukasz.

Aha, nie zapomnij, musisz mieć telefon bez SIMLOCKA! Nie jestem bardzo na czasie, ale te simlocki chyba jeszcze istnieją, a czasami się o tym zapomina.

Przeniesienie od innego operatora

Nie wiem jak to się teraz robi w innych krajach, ale w Hiszpanii, jeśli chcesz zmienić operatora sieci komórkowej, to musisz tylko powiadomić o tym nową, wybraną firmę, a ona się już wszystkim zajmie. Zmiana operatora nazywa się portabilidad i w zasadzie jedynym skutkiem dla Ciebie będzie konieczność zmiany karty SIM o podanej przez konsultanta godzinie (kiedy nowa firma zacznie Cię obsługiwać). Napisz na hola@olganina.com jeśli chcesz zmienić operatora na Simyo i chcesz dodatkowe 10 euro.

PLUSY korzystania z Simyo

#1 Cena

Jak dla mnie rewelacja. Niska cena, dobra obsługa klienta, a operator jest 100% online, ale ma pokrycie siecią Orange.

#2 Elastyczność

Praktycznie z miesiąca na miesiąc można wybrać sobie inną taryfę!

#3 Pakiety chwilowe

Pakiety minut lub danych, które można dokupić za niską cenę. Ja zawsze gdy lecę do Polski lub na wakacje korzystam z pakietu bono roaming 100 MB za 1,99 euro i pakietu 20 minut za 0,99 euro. Danych czy minut niby niedużo, ale zawsze wiem ile zapłacę za telefon za granicą, nigdy mi więcej nie trzeba.

#4 Możesz porzucić Simyo kiedy zechcesz

Nie ma okresu wypowiedzenia (nawet w abonamencie!) 🙂 Można się wypisać z Simyo z dnia na dzień!

telefon w hiszpanii na kartę czy abonament

MINUSY korzystania z Simyo

Żeby nie było, piszę także o minusach. Nie chcę, abyś kupił kota w worku.

#1 brak dobrego pakietu do współdzielenia danych

Prowadzę firmę, a moje działania w dużej mierze są oparte online. Podczas wakacji nie mogłam zostawić biznesu, chciałam wyjechać, ale pracować po kilka godzin dziennie. Praktycznie we wszystkich hotelach, do których się wybierałam był internet, ale nie chciałam polegać tylko na wifi hotelowym – a co jeśli akurat będę musiała napisać do klienta, a internet w hotelu wysiądzie? Dla własnego spokoju potrzebowałam własnego internetu. Simyo niestety tego nie dawało – oferta na internet (do współdzielenia pakietu danych z abonamentu z komputerem) nie była dla mnie ani atrakcyjna ani wystarczająca. Na te 3 miesiące się wypisałam (a co! Przecież mogę!) i przeszłam do innego operatora. Zastanawiałam się nawet czy po wyjazdach nie zostać u tego nowego operatora, jednak wysokość rachunków za telefon kazała mi się przeprosić z Simyo, wróciłam! Jeśli jednak potrzebujesz internetu w komórce do normalnych celów towarzysko-społecznościowo-rozrywkowych, to ten minus nie ma dla Ciebie znaczenia.

#2 Strona www po hiszpańsku

Menu na stronie jest po hiszpańsku, więc jeśli nie rozumiesz tego języka, możesz się trochę nagłowić 🙂 Jednak możesz spojrzeć na to z innej perspektywy: szybciej nauczysz się hiszpańskiego 😉

#3 Oczekiwanie na kartę SIM

Karta SIM jest wysyłana przesyłką w ciągu dwóch dni, więc jeśli jesteś w podróży lub potrzebujesz karty na już, może to nie być opcja dla Ciebie. Zawsze możesz zamówić kuriera do jakiegoś hiszpańskiego znajomego!

 

Jeśli przyjeżdżasz do Hiszpanii na krótki czas, na kilka miesięcy, na przykład na wymianę studencką lub na staż do pracy, uważam, że to jest fantastyczna opcja – wystarczy zamówić sobie przesyłkę na stronie www, a karta SIM dojdzie na wskazany przez Ciebie hiszpański adres. Potem z linii możesz korzystać do woli, niezależnie czy na abonament czy na kartę, a na kilka dni przed wyjazdem wystarczy że napiszesz do obsługi klienta (nawet na Facebooku), Twoja linia zostanie zawieszona / usunięta… A to wszystko w rewelacyjnych cenach. Wiesz przecież, że polecam tylko wypróbowane przez siebie rozwiązania!

 

Tekst był przydatny? A może coś pominęłam? Zachęcam do dzielenia się doświadczeniami komórkowymi w Hiszpanii!