//Saragossa, gdzie mieszkam? I dlaczego to nie jest Madryt ani Barcelona?
Mapa Hiszpanii, Zaragoza, Saragossa, saragossa gdzie jest, Zaragoza, gdzie jest

Saragossa, gdzie mieszkam? I dlaczego to nie jest Madryt ani Barcelona?

Saragossa? Gdzie leży to miasto?

Przybliżę trochę moje miejsce zamieszkania, bo prawdę mówiąc gdy znajomi w Polsce mnie pytają gdzie mieszkam, chyba oczekują odpowiedzi: W Madrycie. W Barcelonie. Ewentualnie: W Sewilli. A gdy mówię, że w Saragossie, to jakoś tak im mina rzednie i mówią: Aaaa… coś słyszałem.

 

Saragossa, po hiszpańsku Zaragoza, ma niecałe 800 tys. mieszkańców i Hiszpanie mówią, że jest na północy. Niech im będzie.

No dobra,w sumie nie można powiedzieć, że nie jest na północy. Tylko że oni „przekręcają” mapę w porównaniu do tego, jak mapa Polski (i przy tym świata) pokazywana jest na przykład w polskiej prognozie pogody. Każdy kraj jest pokazywany u siebie jako pępek świata 🙂

Położenie i odległości

Z Zaragozy do Madrytu, tak samo jak do Barcelony, odległość wynosi 315 kilometrów. Autobus jadący z Barcelony do Madrytu przejeżdża przez Zaragozę (każdy z odcinków zajmuje około 4 godzin, czyli w sumie przyjemna 8-godzinna przejażdżka, jeszcze nie miałam okazji i oby nieprędko mi się przydarzyła). Szybkim pociągiem AVE można pokonać odległość do Madrytu lub Barcelony w 1,5 godziny. Oczywiście trzeba również za to odpowiednio zapłacić. Ale nikt nie mówił, że będzie za darmo.

Bilety autobusowe można kupić na stronie www.alsa.es (trasa Madryt-Zaragoza lub Barcelona-Zaragoza kosztuje pomiędzy 9 a 16 euro – ceny biletów są zmienne i zależą od tego, czy kupujemy je z dużym wyprzedzeniem), a bilety kolejowe na stronie www.renfe.com, będą nas kosztowały pomiędzy 20 euro (jeśli kupujemy z wyprzedzeniem, najtańszy bilet jaki udało mi się kupić był za 22 euro), a 70 euro lub nawet więcej, w przypadku podróży tego samego dnia lub wybierając na naszą podróż jakąś popularną datę (święta, weekendy).

Najbardziej znanym zabytkiem Saragossy jest Basilica del Pilar czyli Bazylika Matki Bożej na Kolumnie (bez kitu tak się nazywa), jest naprawdę bardzo ładna i żeby ją zobaczyć, zapraszam na wizytę osobistą. Dla zainteresowanych tematem zamieszczam linka do Wikipedii TUTAJ (ciekawe szczegóły, których na pewno ja nie znam). Starałam się wybrać najnajnajładniejsze zdjęcie z internetu, żebyście się oczarowali. Na pewno jest podrasowane w Photoshopie.

Bazylika Pilar w Zaragozie
Bazylika Pilar w Zaragozie, źródło zdjęcia TUTAJ

Uczysz się hiszpańskiego? A może chcesz zacząć się uczyć tego języka?

Mam coś dla Ciebie: bezpłatny mini kurs hiszpańskiego, na który możesz się zapisać w każdej chwili!

Wiem, że moi czytelnicy są na różnych poziomach języka, dlatego przygotowałam mini lekcje na wszystkich poziomach, od początkującego A1 do poziomu C2. Na pewno znajdziesz coś interesującego dla siebie!

bezpłatne lekcje hiszpańskiego online