//Prywatna opieka medyczna w Hiszpanii – na co zwrócić uwagę przy wyborze pakietu?

Prywatna opieka medyczna w Hiszpanii – na co zwrócić uwagę przy wyborze pakietu?

Ja prawie od początku mojego pobytu w Hiszpanii korzystam z prywatnego ubezpieczenia medycznego. Ubezpieczenie publiczne także mi przysługuje, jednak wolałam zabezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwych wypadków i teraz jestem naprawdę bardzo zadowolona.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Hiszpanii

Ubezpieczając się w Hiszpanii prywatnie mamy do wyboru kilka towarzystw ubezpieczeniowych.

Te, które przychodzą mi do głowy jako pierwsze, to na przykład DKV, Adeslas, Sanitas. Każdy z tych ubezpieczycieli ma kilka wariantów ofert, od najbardziej podstawowych do tych kompletnych, zawierających nawet przeszczep szpiku kostnego czy różnego rodzaju operacje (sama skorzystałam, z operacji!). Szpitale prywatne są świetnie wyposażone, nie ma żadnego ryzyka, że coś się stanie i trzeba będzie przewieźć pacjenta do szpitala publicznego (a takie historie słyszałam z Polski), więc nie ma się czego obawiać. W Hiszpanii szpitale prywatne istnieją o wiele dłużej niż w Polsce, a ich wyposażenie jest tak samo dobre jak to w szpitalach publicznych Oczywiście każdy szpital ma jakiś szczególnie dobry oddział, na przykład w Zaragozie szpital publiczny ma ponoć świetny oddział patologii ciąży, do którego nie umywa się żaden w promieniu wielu kilometrów.

Należy uważnie sprawdzić jaki jest okres wypowiedzenia danego pakietu – co się stanie jeśli będziemy zmuszeni wrócić do Polski lub zmienimy pracę na taką, w której pracodawca będzie zapewniał ubezpieczenie medyczne w korzystniejszej cenie. Zazwyczaj umowa ubezpieczenia jest zawierana do końca bieżącego roku kalendarzowego, a następnie automatycznie przedłużana na kolejny rok.

CENA ubezpieczenia medycznego – kalkulowana indywidualnie

Na stronie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego są dostępne kalkulatory taryf, w zależności od wieku, płci, miejsca zamieszkania i stanu zdrowia. Możemy zrobić sobie nawet taką symulację, średnio cena bardzo kompletnego ubezpieczenia medycznego na miesiąc, w średnim/dużym mieście dla młodej i zdrowej kobiety kosztuje około 55-60 euro.

Czy to dużo? Niemało, jednak ja korzystając od jakichś dwóch lat muszę stwierdzić, że się opłacało, nie wiem czy to ja tyle choruję i przytrafia mi się dużo różnych medycznych rzeczy, czy też po prostu jestem zadowolona, ale ja czuję, że wykorzystałam mój pakiet. A przede wszystkim, jeśli ktoś lubi zapłacić za święty spokój i pewność, że w przypadku choroby w jakimkolwiek miejscu o jakiejkolwiek porze, będzie mógł się udać do lekarza. Gdy coś mi dolega nie muszę umawiać się do specjalisty i czekać wiele tygodni (często tak jest – w Hiszpanii publiczna opieka medyczna nie działa o wiele lepiej niż w Polsce, przynajmniej na pierwszy rzut oka), po prostu dzwonię lub umawiam się online do lekarza, który mnie przyjmie w przeciągu kilku dni. Zawsze można udać się na tzw. ostry dyżur – urgencias, każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje taką opcję. Wtedy nie trzeba czekać nawet tych kilku dni, a można iść tam z dolegliwościami niebędącymi kluczowymi dla naszego zdrowia czy życia.

Sprawdź także, czy w zakresie świadczeń wliczone jest ubezpieczenie dentystyczne! W Hiszpanii publiczna opieka zdrowotna w zakresie stomatologii obejmuje dość beznadziejne przypadki, bezpłatne jest np. wyrwanie zęba,  a tak przynajmniej mówią moi znajomi, ja w każdym razie wolę nie próbować. Cokolwiek Ci się przydarzy, musisz pokryć samodzielnie koszty leczenia. Możesz także przeczytać mój wpis o dentystach w Hiszpanii, jest to ciekawy pomysł na zaoszczędzenie pieniędzy.

ubezpieczenie medyczne w hiszpanii

KARENCJA w prywatnych ubezpieczeniach medycznych

Przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem warto sprawdzić jak długi jest okres karencji i jakie świadczenia są wykluczone podczas jego trwania. Karencja jest to okres, który musi upłynąć od momentu zawarcia umowy, do momentu, gdy dane świadczenie zacznie obowiązywać. Ma to na celu wykluczenie sytuacji, gdy np. kobieta w ciąży dowiadując się, że będzie musiała wykonać wiele badań, zaczyna korzystać z ubezpieczenia prywatnego, a firma ubezpieczeniowa na tym traci, gdyż nowoprzybyła pacjentka zaczyna generować wiele kosztów. Tak się domyślam. Karencja może być różna na różne usługi, jednak najczęściej objęte są nią operacje, prowadzenie ciąży i wykonywanie kosztownych badań. Może trwać od kilku miesięcy do nawet roku. Nie można o tym zapominać!

Jakie są możliwe WYKLUCZENIA chorób, dolegliwości czy stanów, w przypadku których może zostać odmówione leczenie prywatne na koszt ubezpieczyciela?

– może okazać się, że nie będą leczone schorzenia na które ktoś zachorował przed rozpoczęciem korzystania z pakietu

– ciąża, która rozpoczęła się przed rozpoczęciem okresu ubezpieczenia

– pobyt w szpitalu – przez pierwszych kilka miesięcy może zostać wykluczony z ubezpieczenia

– badania wykonywane za pomocą najnowocześniejszych technologii.

Pomimo tych ograniczeń, standardowa polisa i tak jest naprawdę bardzo szeroka.

UWAGA: wiele towarzystw ubezpieczeniowych eliminuje okres karencji czy ograniczeń w przypadku gdy przechodzimy od jednego ubezpieczyciela do drugiego – zyskują w ten sposób nowego klienta, którego traci ich konkurencja, rzecz jasna, że im się to opłaca!

UWAGA 2: Często gdy konieczne jest wykonanie jakiegoś badania, które nie wchodzi w zakres polisy z powodu karencji, towarzystwa ubezpieczeniowe i tak na nie wydają autoryzację. Lekarz wydaje skierowanie, a pacjent musi udać się do biura firmy i sprawdzić, czy otrzyma zgodę na zabieg/badanie. Zazwyczaj zgoda jest.

ILOŚĆ PLACÓWEK MEDYCZNYCH

Każda firma ubezpieczeniowa podaje do wglądu zainteresowanym listę wszystkich centrów medycznych, do których można się udać, a także listę lekarzy przyjmujących poza przychodniami, do których można się umówić bezpośrednio. Może się więc zdarzyć, że samo centrum medyczne jest położone w znacznej odległości od nas, natomiast dwie ulice dalej od naszego domu przyjmuje w prywatnym gabinecie lekarz mający podpisaną umowę z ubezpieczycielem. Lista wszystkich lekarzy nazywa się cuadro médico.

CZY TRZEBA DOPŁACAĆ ZA ŚWIADCZENIA MEDYCZNE? Jeśli tak, to za jakie i jaką kwotę?

Praktycznie wszyscy ubezpieczyciele oferują kilka rodzajów taryf, do których możemy się zastosować. Niektóre (oczywiście te najdroższe) oferują wszystkie świadczenia w cenie miesięcznego abonamentu, natomiast inne są o wiele niższe (wynoszą na przykład 12 euro na miesiąc), ale za to do każdego zabiegu, wizyty czy badania musimy dopłacić z góry określoną kwotę zwaną copago (przykładowo: do zwykłej wizyty u lekarza należy dopłacić 4 euro).

Taki system opłaca się, gdy mało chorujemy, jednak tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć.. Dokładniejszych wyjaśnień i przedstawienia warunków i taryf udzielą wam już przedstawiciele poszczególnych firm, natomiast warto rozważyć, czy preferowana jest niewielka płatność miesięczna z dopłatami za świadczenia, czy też jedna, większa opłata, która pokrywa wszystkie świadczenia.

RECEPTY – czy jest jakaś różnica pomiędzy receptą wydaną przez lekarza publicznie i prywatnie?

Zdarzyło mi się, że gdy kupowałam przepisane przez prywatnego lekarza lekarstwo, stwierdziłam w aptece: „ale drogo!”. Zaprzyjaźniona pani farmaceutka poradziła mi, żebym lek wykupiła, a następnie udała się do lekarza z publicznej placówki i poprosiła go o receptę na ten sam lek, wyjaśniając sytuację, a otrzymam refundację leku. Poszłam do mojej przychodni publicznej, zabrałam ze sobą raport medyczny, który dostałam z wizyty prywatnej i lekarka bez problemu zgodziła się na wypisanie mi recepty. Wróciłam do apteki, a pani farmaceutka podmieniła recepty. Różnica w tym przypadku była spora, bo lek na receptę kosztował prawie 40 euro (antybiotyk), a bez niej bodajże 15 euro. A po co przepłacać? 

A co z opieką medyczną poza granicami Hiszpanii?

Wiele hiszpańskich towarzystw ubezpieczeniowych zapewnia także opiekę medyczną w razie problemów zdrowotnych za granicą Hiszpanii. Jest to coś, z czego jestem bardzo zadowolona, bo nawet nie muszę starać się o hiszpański odpowiednik karty EKUZ (czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego), tylko zabieram swoją kartę Adeslas i lecę w podróż. Jest to niezmiernie wygodne, nie muszę mieć miliona kart czy papierków, tylko moją jedną kartę.

Czy wybrane przez nas ubezpieczenie ma taką opcję, należy sprawdzić w zakresie usług.

ubezpieczenie med hiszpania poza granicami kraju

A może opieka medyczna z pracy?

Powiem szczerze, że w Hiszpanii świadczenia dodatkowe w firmach dla osób zatrudnionych są naprawdę różne. Nie wiem jaki procent firm oferuje pracownikom cokolwiek (tańszą lub bezpłatną opiekę medyczną, siłownię, itp), jednak jest to na pewno o wiele niższy odsetek niż w Polsce. Nie ma tu programów typu MultiSport, dzięki którym pracownik może chodzić taniej na wybrane zajęcia sportowe, do kina, teatru czy na inne wydarzenia, opieka medyczna w korzystnych warunkach wynegocjowanych przez pracodawcę też nie jest standardem… Wierzcie lub nie, ale z moich obserwacji wynika, że w Polsce ten aspekt bycia pracownikiem, tzw. socjal, ma się o wiele lepiej.

Jeśli jednak mamy już takie szczęście, to polecam skorzystać – zawsze to są lepsze warunki umowy i będziemy spokojniejsi o nasze zdrowie. Czasami można objąć także opieką medyczną członków rodziny, warto się o to dopytać.

Prywatne ubezpieczenia medyczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Praktycznie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą sprzedaż pakietów dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Warto się nimi zainteresować gdy mamy zarejestrowaną działalność gospodarczą, niektóre z oferowanych abonamentów medycznych są naprawdę korzystne.

 

Czy masz jeszcze jakieś pytania dotyczące prywatnego ubezpieczenia medycznego w Hiszpanii? Jeśli tak, to możesz zadać je pod wpisem, postaram się odpowiedzieć, oczywiście jeśli będę znała odpowiedź lub będę w stanie ją gdzieś znaleźć.

Posiadasz prywatne ubezpieczenie zdrowotne? A może jesteś ich przeciwnikiem? Jak podchodzisz do tego tematu?