//Praca w Hiszpanii: animator w hotelu i inne stanowiska pracy w hotelu
animator w hotelu w Hiszpanii Wyspy Kanaryjskie

Praca w Hiszpanii: animator w hotelu i inne stanowiska pracy w hotelu

Praca na wakacje, o którą można zacząć się ubiegać z pół roku wcześniej, albo nawet jesienią (na wyjazd na lato). Praca raczej dla osób młodych, energicznych, które lubią ludzi, lubią się bawić, lubią głośną muzykę, zabawiać innych – czyli wszystko to, czego nie lubię ja 😉 (nie, no żarcik).

Nigdy nie miałam takiej pracy, ale specjalnie zrobiłam poszukiwania, research, wywiad czy jak to się zwie 🙂 Aby każda zainteresowana taką pracą osoba mogła dowiedzieć z czym to się je i jak zacząć szukać pracy jako animator w hotelu w Hiszpanii. Podaję także kilka stron internetowych, na których można poszukać takiej pracy.

Animator – czy to są wakacje, za które jeszcze ci płacą?

Otóż okazuje się, że nie, absolutnie. Wyjazd jako animator to bardzo ciężka praca. Większość opinii jakie znalazłam w internecie jest pozytywna – jeśli chodzi o doświadczenie, wakacyjną pracę, zabawę, poznawanie nowych ludzi z różnych krajów… Ale w zasadzie każda z tych osób mówi, że trzeba pracować przez cały dzień. Pobudka wcześnie rano, niekiedy nawet o 7. Poranne zajęcia z gośćmi hotelowymi, aktywność fizyczna w basenie – typu wodny aerobik, tańce itp, zabawianie gości według planu. Później zabawy popołudniowe, z dziećmi lub dorosłymi, w zależności od przydziału, a na koniec animacje nocne!

Oczywiście jest też czas na obiad i rzekomo odpoczynek, ale w praktyce… Jest go bardzo mało. Na jednym z forów internetowych (LINK) znalazłam taki przykładowy plan dnia animatorów:

„Wstawanie o 7, później śniadanko i od rana zajęcia, czyli aerobiki na piasku i w wodzie, nauki tańca, gry, rozmowy z wczasowiczami itd, aż do 15. Wtedy był czas wolny do 17, gdzie zaczynały się już posiłki. Jedzonko i od nowa to co rano. Do pokoju schodziliśmy około 19.30-20.00. O 21.00 zaczynały się zabawy z dziećmi, a o 22 dla dorosłych. Gdy się to skończyło, czas na dyskotekę. Na dyskotece siedzieliśmy do około 1 w nocy, bo musieliśmy przygotować skecze na kolejne dni. Gadaliśmy, wymyślaliśmy i ćwiczyliśmy około 1-3 godzin (zależy czy coś nowego czy starego). W końcu około 4 wskakiwaliśmy do łóżka.”

Czy te godziny pracy i odpoczynku uważasz za wakacje?? Ja na pewno nie! Co prawda opisywany plan dnia dotyczy akurat hotelu w Egipcie, ale jak dla mnie to wcale nie brzmi zachęcająco do podjęcia takiej pracy… Może z 10 lat temu? 😉 Teraz już nie widzę się w takiej pracy – nie dałabym rady fizycznie!

 

Jak się przygotować do castingu na animatora w hotelu, jak wygląda początek pracy, dni i godziny pracy i jak wygląda sama praca, co przyda się osobie chcącej podjąć taką pracę i wiele innych – opowiada Martyna:

Vlogerka Karsa opowiada jak wygląda praca w hotelu, jakie są zarobki, rodzaj pracy.. I o tym, że animatorzy rozmawiają z gośćmi hotelowymi przy basenie, ale tak naprawdę wcale ich nie interesuje co goście im opowiadają o swoim życiu… No ale trzeba robić dobrą minę do złej gry. Przyznam, że dość interesujące – nigdy nie pracowałam jako animatorka, nie znałam takich szczegółów.

Warto też zdać sobie sprawę, że pracując jako animator w hotelu jesteś tak naprawdę „zamknięty” w jednym miejscu. Owszem, mieszkasz w bajkowym miejscu, w hotelu (często w gorszych warunkach niż zwykli goście hotelowi, w pokojach dla pracowników), pracujesz codziennie lub prawie codziennie, przez wiele godzin dziennie, ale… tak naprawdę rzadko kiedy masz okazję wyjść poza jego teren. Z wakacji, na których byłam kiedyś w hotelu typu all inclusive (wiele lat temu) pamiętam, że animatorzy wychodzili na imprezę do miasta (nie co noc! Raz na kilka dni) razem z gośćmi hotelu. Nie mam pojęcia czy było to w ramach ich „godzin pracy”, czy też może jako rozrywka prywatna.

Czy muszę znać hiszpański, żeby pracować jako animator w hotelu w Hiszpanii?

Nawet podstawy języka hiszpańskiego będą na pewno mile widziane, a przede wszystkim znacznie ułatwisz sobie życie. Tak więc, nawet jeśli w ogłoszeniu nie jest to określone jako wymóg, ja bym polecała zapisać się na jakiś kurs hiszpańskiego, na którym nauczysz się zadbać o swoje podstawowe potrzeby komunikacyjne w nowym kraju.

W wielu ogłoszeniach znajomość hiszpańskiego jest wskazana jako mile widziana, być może też podwyższy Twoje szanse w otrzymaniu takiej propozycji pracy. Oprócz tego w dalszej części wpisu podaję przykładowe hiszpańskie firmy i strony internetowe, na których możesz szukać takiej pracy, dlatego w tym przypadku – hiszpański jest niezbędny.

Gdzie szukać pracy jako animator w hotelu?

Jeśli szukasz takiej pracy z Polski, wydaje mi się, że niegłupim rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firm pośredniczących. ***UWAGA*** Ja ani nie polecam ani nie odradzam żadnej z poniższych firm, bo z nimi nie współpracowałam, jedynie podaję podstawowe informacje na ich temat. Nie mam żadnego rodzaju umowy z żadną z nich i nie wiem na ile są wiarygodne:

Work and fun

Firma, która ogłasza na swojej stronie internetowej, że nie pobiera opłat za rejestrację, tłumaczenie dokumentów, za znalezienie pracodawcy itp, ponieważ nie jest to zgodne z prawem. Więc nie wiem jak się ma do tego propozycja kolejnej firmy….

Pro-staff

… w której przed wyjazdem trzeba zapłacić ok. 1000 złotych w ramach tłumaczeń dokumentów (niezbędnych ponoć). Opinie w internecie na jej temat są różne, od świetnych, po słabe. Pozostawiam ku rozważeniu każdej osoby.

animator w hotelu praca oferty

Znane polskie biura podróży i praca dla nich

Możesz spróbować szczęścia szukając ofert pracy na stronach internetowych znanych biur podróży.

ITAKA – ma stronę z ofertami pracy, na chwilę obecną (koniec października 2018) jest dostępna oferta pracy „Animator czasu wolnego – Turcja, Portugalia + 6 więcej” – co nie obiecuje Hiszpanii, ale może jednak? Po kliknięciu w ogłoszenie dowiadujemy się, że jest to oferta pracy skierowana dla osób chcących pracować z dziećmi (nie pojawiają się kraje, a przynajmniej ja ich nie widzę w ogłoszeniu). Póki co nie ma oferty pracy dla animatorów czasu wolnego dla dorosłych, ale polecam stale zaglądać na stronę tego i innych biur podróży, które na pewno będą aktualizowały stanowiska. Itaka zachęca nas do wysyłania cv, bo stale prowadzona jest rekrutacja.

Oferty pracy na Pracuj.pl – na dzień dzisiejszy dostępna jest tylko oferta pracy jako animator w biurze TUI, ale po kliknięciu w TEN link na pewno przeniesiesz się do aktualnych ofert pracy na tym stanowisku.

TU oferty pracy dostępne ogólnie w firmie TUI.

TUTAJ oferty pracy w biurze Rainbow Tours, na stanowisku animatora, pilota wycieczek i rezydenta turystycznego. Widzisz się w którymś z tych zawodów? A może akurat szczęśliwie wylądujesz w Hiszpanii?

TUTAJ opis stanowiska pracy i możliwość aplikowania na stanowisko animatora z biurem Grecos, które oprócz Grecji, świadczy także usługi turystyczne na Cyprze i na terenie Hiszpanii (Majorka). Chociaż powiem szczerze: zanim wyślesz do nich swoje cv, przeczytaj także opinie o firmie, bo to co znalazłam (zupełnie przez przypadek!) nie brzmi jakoś zachęcająco. CZYTAJ opinie o firmie.

Animatorka z doświadczeniem – ciekawe informacje

Jeśli nie zniechęci cię chaotyczny język wywiadu, który bardziej przypomina luźną rozmowę, ale bez żadnej obróbki tekstu przed opublikowaniem, to możesz przeczytać wywiad z Alicją, animatorką, która dwa razy wyjechała do takiej pracy. Ja przyznam szczerze, że przeczytałam ten wywiad „po łebkach”, bo jak dla mnie jest tam za dużo wtrąceń, zdania wyglądają na mówione a nie pisane, są długie i nie do końca dla mnie zrozumiałe, czasami wydaje mi się, że przecinki są w nieodpowiednich miejscach (a skoro mówię to ja, to znaczy że naprawdę coś jest na rzeczy! Przecinki stawiam zupełnie na czuja! Dlatego nie robię tłumaczeń pisemnych). Wydaje mi się jednak, że w tym wywiadzie możesz znaleźć wiele ciekawych informacji, spróbuj go przeczytać!

Możesz szukać pracy także w hiszpańskich firmach

W tym przypadku, jak już wspomniałam, jest wskazana dobra znajomość hiszpańskiego – być może mają angielskojęzycznych pracowników ds. rekrutacji, ale lepiej zadbać osobiście o treść podpisywanej umowy i wszystkie inne formalności!

animajobs.es / acttiv

Na stronie internetowej animajobs.es możesz znaleźć bardzo dokładnie opisany proces rekrutacji, przez który musisz przejść, jak się zgłosić, jakie formalności należy wypełnić, jako jeden z punktów podany jest kurs na animatora – który można zrealizować na miejscu, w Hiszpanii (podane są różne lokalizacje) albo zdalnie, z miejsca w którym aktualnie przebywasz.

Nie mogłam znaleźć ceny takiego kursu, ale za to w zakładce CASTINGI znalazłam informację o tym, że castingi na animatora w hotelu odbywają się także w Polsce – a dokładniej we Wrocławiu. Najbliższa data to 12 stycznia 2019 roku, więc.. jeśli myślisz nad tym, aby wakacje 2019 spędzić w jakimś rajskim miejscu (pracując), to zapisz sobie ten dzień w kalendarzu! Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie.

Sieć hoteli Senator Hotels & Resorts

Strona jest dostępna po angielsku i po hiszpańsku, a wysłać cv na stanowisko animatora możecie wysłać na TEJ stronie (ale uwaga, nie tylko na animatora: możecie zaaplikować na praktycznie wszystkie stanowiska pracy, jakie są dostępne w hotelu, od sprzątania do dyrekcji hotelowej, informatyczne, marketing itp. – tylko trzeba wybrać w formularzu zakres stanowisk: Hotel / Corporativo). Sieć Senator posiada hotele w wielu miejscach w Hiszpanii, w Meksyku i na Dominikanie. Z tego co wiem, to w tych hotelach jest zawsze przynajmniej jeden animator, nawet zimą, więc warto próbować!

Oferty pracy animator w hotelu na stronie indeed.es

Pod TYM linkiem możesz sprawdzić, jakie oferty pracy są obecnie dostępne. Jeśli jakaś oferta pracy nie jest już aktualna (czasami zdarza się, że oferty nie są kasowane i mija sporo dni, np. miesiąc czy dwa od daty publikacji), możesz sprawdzić jaka firma ją opublikowała i czy może nie ma kolejnych ogłoszeń u siebie na stronie lub na innych stronach z ofertami pracy?

Strona z ofertami pracy w turystyce: turijobs.com

TUTAJ możesz sprawdzić, jakie są oferty pracy dostępne aktualnie na stronie turijobs.com.

Strona z ogłoszeniami Mil anuncios:

Jest to strona ze wszystkim, tzw. „mydło i powidło”. Ja niezbyt za nią przepadam, bo nie jest czytelna, wydaje mi się, że służy bardziej do zamieszczania ogłoszeń typu „sprzedam motor”, „oddam kotka”, ale to być może moje mylne wrażenie. Sprawdziłam ile jest tam ogłoszeń powiązanych ze słowami kluczowymi „animador hotel”, no i trochę wyszło, link TUTAJ, powodzenia!

Strona z ogłoszeniami o pracę: Infojobs

Jest to chyba najbardziej znana strona z ofertami pracy w Hiszpanii, jestem przekonana, że większość Hiszpanów i obcokrajowców przebywających w Hiszpanii i szukających pracy, ma tam stworzony swój profil pracownika. Jeśli chodzi o oferty pracy jako animator w hotelu, możemy ich poszukać TUTAJ W pole „Busco ofertas de…” należy wpisać słówko ANIMADOR i ewentualnie dodać interesującą nas lokalizację, nie potrafię przygotować linku z gotowymi ofertami pracy.

Strona z ofertami pracy: Simply Hired

Na TEJ stronie jest całkiem sporo ofert pracy na stanowisku animatora.

Hiszpańska firma Fiesta Consulting

Kilka ogłoszeń ma też na swojej stronie firma Fiesta Consulting. W chwili gdy przygotowuję ten artykuł, także dla osób bez doświadczenia. Oferują też kursy dla animatorów hotelowych (online). Jak w większości przypadków, nie mogę znaleźć ceny takich kursów 😀

Znana hiszpańska sieć hoteli Meliá

Na TEJ stronie możesz poszukać ofert pracy w hotelu Meliá, zarówno na stanowiskach animatorskich, jak i w zasadzie wszystkich innych dostępnych we wszystkich hotelach tej sieci.

Praca w sieci hoteli Club Med

Club Med to znana w wielu krajach sieć hoteli. Na TEJ stronie możesz zaaplikować o pracę na kilku różnych stanowiskach, od niskich do wysokich, jedyne co to nie mogę obiecać w jakim mieście i w jakim kraju, bo sieć ta ma hotele w różnych krajach. Ale może akurat trafisz do Hiszpanii?

animator praca w hotelu szukanie pracy hiszpania majorka oferty

Kurs animatorzy czasu wolnego

Jeśli lubisz być przygotowany przed zgłoszeniem się do firmy, możesz pójść najpierw na kurs na animatora hotelowego. Są różne rodzaje, ogólny, animator sportowy, pracujący z dziećmi itp. Niestety nie mogę polecić żadnego, ale w takiej sytuacji ja sama zrobiłabym jedną z dwóch rzeczy: upewniłabym się czy w firmie do której aplikuję nie są organizowane kursy na animatora – jeśli tak, to liczyłabym chyba na możliwość odbycia takiego kursu w danej firmie. Jeśli koniecznie chcesz się przygotować przed poszukiwaniem pracy to polecam poszukać na różnych forach internetowych, tam znajdziesz całe multum informacji.

Może też ci pomóc twoje wykształcenie lub doświadczenie. Jeśli studiowałeś np. wychowanie fizyczne, edukację wczesnoszkolną czy przedszkolną, pedagogikę itp – koniecznie zaznacz to w swojej aplikacji! Zastanów się czy skończona przez ciebie szkoła średnia, wyższa czy jakieś doświadczenie życiowe (na przykład praca jako opiekunka nad dziećmi, w centrum zabaw dla dzieci, jako ratownik na basenie itp) nie jest w tym przypadku istotne i koniecznie o nim napisz! Napisz czego się nauczyłeś, dlaczego dało ci to chęć do poszukiwania pracy na podobnym stanowisku / stanowisku pracy animatora w hotelu. Umiejętność sprzedania się to bardzo ważna cecha!

UWAGA bardzo ważne:

Pamiętaj, że na różnego rodzaju portalach praktycznie każdy może zamieścić ogłoszenie o pracę, dlatego bądź uważny i uważna.

Zanim wyjedziesz w nieznane i w poszukiwaniu przygody, postaraj się upewnić, że ta przygoda naprawdę będzie miła. Niestety nie mogę wziąć odpowiedzialności za wszystkie obecne i przyszłe ogłoszenia, które znajdują się w internecie, dlatego proszę cię tylko o to: miej oczy i uszy otwarte. Spytaj o dokładną nazwę firmy, upewnij się, że taka firma istnieje, sprawdź o niej opinie w internecie. Sprawdź na mapie Google, czy widać szyld firmy, hotelu, czy podany adres nie jest może jakiś podejrzany? Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę albo wsiądziesz w samolot postaraj się dopytać na różnych forach czy grupach na Facebooku czy ktoś ma wcześniejsze doświadczenia z daną firmą czy hotelem. Jeśli cokolwiek wzbudzi twoje podejrzenia, po prostu nie jedź. Nic nie jest ważniejsze niż twoje życie i zdrowie!

Okej, już ostrzegłam, po prostu piszę to, co sama chciałabym przeczytać, podczas szukania pracy jako animatorka (wczułam się w sytuację!).

Na koniec podam jeszcze opinię mojej znajomej, Dominiki, o tej pracy:

„Pamiętam moja przygodę z byciem animatorem baaardzo dobrze, ponieważ właśnie nie była zbyt pozytywna. Byłyśmy we dwie z moja przyjaciółką jako animatorki nie istniejącego już biura Sky Club, które to organizowało ekskluzywne wakacje All-in. Byłyśmy jedynymi animatorami w naszym hotelu, wiec mimo iż naszym pracodawca było polskie biuro podróży, to de facto „zabawiałyśmy” wszystkich gości hotelowych. Nie byłoby w tym niczego złego, prócz problemu z Kids Clubem, gdzie rodzice podsyłali nam małych Rosjan czy Niemców, a nie byłyśmy akurat mocne w tych językach ? generalnie opanowanie hordy wielonarodowościowej dzieciarni było wielkim wyzwaniem. Kolejny minus był taki, ze wszystko musiałyśmy ogarniać same, począwszy od playlisty i choreografii na aqua aerobik, przez zabawy dla dzieci, po wieczorne animacje dla dorosłych. Nie chce się rozpisywać, mogłabym nowelkę o tym napisać ? generalnie była to ciężka praca, choć oczywiście są tez plusy? ale według mnie jest to praca dla studentów, teraz na pewno bym jej nie wykonywała.”

– czyli jak widać, opinie są różne, zależy też gdzie się trafi!

Praca w Hiszpanii

Jeśli jesteś zainteresowany innym rodzajem pracy w Hiszpanii, możesz przeczytać następujące artykuły:

Dawczyni komórek jajowych. Zarobek czy pomoc innym kobietom?

Warunki pracy i zarobki w Hiszpanii

Czy na sali jest niania? Niania w Hiszpanii

Praca w Hiszpanii jako au pair

Praca w Hiszpanii: agent nieruchomości

Praca w Hiszpanii: kelner/praca w barze, restauracji – i zarobki

Działalność gospodarcza w Hiszpanii

Ciekawe linki dotyczące pracy w Hiszpanii jako animator w hotelu (po hiszpańsku):

https://www.abc.es/economia/20130816/abci-profesion-animador-hoteles-201308131341.html

Jeden dzień z życia animatora hotelowego: https://www.seaclub.com/es/blog/dia-animador-seaclub/