//„Podróżuj i mieszkaj tam, gdzie chcesz” – czy to nie brzmi jak marzenie?
Podróżuj i mieszkaj tam gdzie chcesz ebook

„Podróżuj i mieszkaj tam, gdzie chcesz” – czy to nie brzmi jak marzenie?

Jak wiesz, moje najbardziej szalone wydarzenia życia to wyjazd do Hiszpanii na Erasmusa, po czym wpakowanie się do mieszkania mojego przyszłego męża, ale uwaga, w momencie, w którym go jeszcze nie znałam… A później decyzja o pozostaniu w Hiszpanii, dokładniej możesz poczytać jak to się stało w TYM miejscu. Dlatego nie czuję się uprawniona żeby dawać wskazówki na temat podróżowania i zamieszkania tam, gdzie chcesz, bo u mnie to się inaczej potoczyło, to nie był plan, tylko życie się tak ułożyło, co w pewnym sensie uważam za łatwiejsze. Jeśli już jesteś w jakimś miejscu, to łatwiej jest tam zostać niż wstać z kanapy, rzucić pracę, spakować plecak i wyruszyć w nieznane.

Na szczęście ostatnio w ręce wpadł mi ebook Beaty Lalli Jakuszewskiej „Podróżuj i mieszkaj tam, gdzie chcesz”, który mnie urzekł, co by tu dużo mówić. I pomijam fakt, że ja nie wybieram się w żadną podróż życia, bo teraz to czeka na mnie chyba coś bardziej w stylu wzięcie hipoteki, wybór dobrego planu emerytalnego i urodzenie dziecka, ale gdyby taki ebook istniał z 10 lat temu… To na pewno nie pisałabym do ciebie z wynajętego w Madrycie mieszkania, czekając aż mój mąż wróci z pracy i obejrzymy razem kolejny odcinek hiszpańskiego serialu typu „Klan”, czyli Cuéntame cómo pasó… (o którym pisałam w TYM wpisie, zobacz jak możesz go łatwo, bezpłatnie i legalnie obejrzeć i u siebie w domu).

Na zdjęciu tytułowym wpisu możesz zobaczyć właśnie Beatę. Nie, nie jest to hiszpański krajobraz, a afrykański. Ale to wszystko jedno, możesz sobie wyobrazić siebie w podobnym krajobrazie, ale np. w Hiszpanii?

Myślisz o wybraniu się w podróż?

Jeśli kiedykolwiek miałaś marzenie, aby udać się w podróż, dłuższą, krótszą albo nawet taką bez daty powrotu, ale do tej pory tego nie zrobiłaś, to zamiast kupić kawę w sieciowej i drogiej kawiarni, kup sobie tego ebooka. Pomaga on oswoić lęki przed podróżą, pomaga odnaleźć odpowiedzi na pytanie co tak naprawdę nas powstrzymuje przed wyjazdem? Na pewno czytając go niektóre osoby zdadzą sobie sprawę, że to jednak nie jest ścieżka dla nich – pojawia się tam naprawdę wiele kwestii, nad którymi warto się zastanowić przed wyjazdem. I całe szczęście że zostały poruszone! Wydanie tej kwoty na ebooka jest zdecydowanie warte poznania samej siebie i zastanowienia się nad tym, czy faktycznie taki wyjazd jest dla nas!

Ebook jest pisany w rodzaju żeńskim, jest skierowany bardziej do kobiet. Autorka na początku wyjaśnia dlaczego i bardzo mnie to przekonuje. Oczywiście jeśli jakiś pan ma ochotę go przeczytać, proszę bardzo, też będzie mile widziany, niech się tylko przyzwyczai do tego, że Beata kieruje się do niego w rodzaju żeńskim.

 

Oczywiście w grę wchodzi także wiele stereotypów, które możemy mieć zakorzenione w głowie, od dawna, nieświadomie. Mnie na przykład urzekł poniższy fragment:

„Jeśli podróżujesz, realizujesz szalone pomysły, mówią: wow, ale oderwanie! Ale fantazja! Taka osoba pewnie za biurkiem nie wysiedzi! Jeśli pracujesz za biurkiem, słyszysz: ale wiesz, te podróże są dla tych szalonych, co rzucają wszystko i ruszają w świat. A co to ma do rzeczy? Możesz być szalona, ale uporządkowana! Uporządkowana, ale podróżująca. Szalona, ale nie podróżująca. Podróżująca, ale spokojna. Jedno drugiego zupełnie nie wyklucza. Ile kobiet – tyle typów podróży!”

Przecież to jest najświętsza prawda! Nikt nie powiedział, że osoby znajdujące się w podróży przez rok są albo bardzo zorganizowane albo bardzo chaotyczne. A jednak, czasami dawałam się ponieść takim (mimowolnym!) wyobrażeniom. Później Beata dodaje: „Możesz być szalona, ale odpowiedzialna”. No właśnie!

W ebooku omówionych jest wiele rodzajów takich właśnie przekonań, wątpliwości, które mogą się pojawić u osób chcących wyruszyć w podróż życia. Beata nie przekonuje nas na siłę do podróżowania, raczej jest obok nas w chwili podejmowania decyzji, zadaje pytania, które mogą nam nieźle namieszać w głowie. I właśnie – albo się zdecydujemy na podróż, albo nie, bo z poruszanych przez nią kwestii kilka nawet nie przyszłoby mi do głowy. A ona, jako doświadczona podróżniczka, ma o tym pojęcie! Wie z jakimi przyjemnościami i wyrzeczeniami wiąże się bycie w podróży.

Autorka ebooka nie ocenia. Chcesz podróżować najtaniej jak się da – super. Chcesz podróżować w luksusie – super. To tylko od Ciebie (i Twoich finansów) zależy jaką będziesz mieć podróż. No i też mówi o podróżowaniu w kontekście kobiet.

„Czy naprawdę tylko silni, zbudowani mężczyźni wyruszają w podróż? I mimo, że wizerunek bezbronnej, drobnej dziewczynki z torebką i błyszczykiem staje się trochę mniej powszechny, to jednak właśnie kobiety muszą ciągle udowadniać, że dadzą radę. Konieczna jest zmiana narracji o kobiecości, dziewczęcości. Bywa, że rodzice, partner czy przyjaciele projektują na nas swoje lęki. Przyjrzyj się temu, czy uważasz je za ważne i słuszne.” – fragment ebooka.

W ebooku znajdziesz 12 kroków koniecznych do podjęcia i do przemyślenia, aby móc wyruszyć w dobrze zorganizowaną podróż i zamieszkać tam, gdzie chcesz, a także pomysły na inspiracje, jeśli czujemy, że chcemy wyjechać, ale tak naprawdę nie wiemy dokładnie do jakiego kraju i jak zorganizować taką wyprawę. Jak uniknąć popełniania błędów podczas planowania podróży i co zrobić, aby pobyt w miejscu naszego przeznaczenia nie stał się koszmarem, a miłym wspomnieniem. Przyznam się, że ja sama też znalazłam w nim kilka przydatnych porad, na zwykłe, krótsze podróże!

podróżuj i mieszkaj tam gdzie chcesz

Praca w podróży?

No tak, wiadomo, niektórzy mają worek z pieniędzmi w szafie, ale co zrobić, jeśli nie masz środków na to, aby zostawić pracę w kraju i pojechać w podróż? Beata także odpowiada na to pytanie, daje wiele wskazówek, a także radzi na co musimy zwrócić uwagę pod względem formalnym, jeśli chodzi o pracę w różnych (czasami dalekich!) krajach.

A dlaczego o tym piszę na moim blogu?

Bo podróżowanie to nie tylko wyprawa z plecakiem na drugi koniec świata. Podróżowanie to także wyjazd, na tydzień, miesiąc albo rok, do Hiszpanii, czyli kraju, o którym piszę. Kraju, w którym jest pięknie, ludzie są mili i się uśmiechają więcej niż w Polsce, ale który (póki co) nadal jest ogarnięty spustoszeniami kryzysu i znalezienie pracy nie jest tu łatwe. A wiem, że wiele osób, szczególnie kobiet (albo przynajmniej kobiety do mnie piszą w tej sprawie wiadomości), zastanawia się nad takim wyjazdem. Jak zorganizować, jak przeżyć w hiszpańskich warunkach pracy, najlepiej bez konieczności podejmowania pracy poniżej kwalifikacji, skąd wziąć odwagę na taki krok…

Sam fakt zakupu (i przeczytania) tego ebooka nie spowoduje, że twoje życie zmieni się z dnia na dzień, ale zmusi cię do przemyśleń, czy naprawdę to jest coś dla ciebie. Bo umówmy się: jeśli kupisz ebooka i go przeczytasz, a następnie zorganizujesz pierwszą (a kto wie, może nie ostatnią) podróż do Hiszpanii, to na pewno skorzystasz. Ale jeśli go kupisz i po przeczytaniu uznasz, że „nie, jednak to nie dla mnie” – to skończysz z iluzją w swoim życiu, z marzeniami o czymś, czego być może tak naprawdę nie chcesz – czyli to również będzie pozytywny skutek!

Dobra, gdzie to mogę kupić?

A proszę bardzo, tutaj:

Zakup ebooka (dostępny w formacie pdf, epub i mobi)
Blog Beaty

Wpis nie jest sponsorowany. Znam Beatę osobiście, przeczytałam ebooka jako jedna z pierwszych czytelniczek na prośbę Beaty, w celach recenzenckich. No i urzekł mnie, co by tu dużo nie mówić!

Może ten wpis trafi do kogoś, kto będzie miał właśnie takie wątpliwości: wyruszyć w podróż czy nie? Słuchać innych ludzi i kierować się stereotypami, czy posłuchać siebie?