//Plaże i zakwaterowanie dostępne dla piesków w Hiszpanii
Plaża dla psów w Hiszpanii

Plaże i zakwaterowanie dostępne dla piesków w Hiszpanii

Nie wiem czy wiesz, ale uwielbiam psy! A moim marzeniem jest posiadanie co najmniej jednego, bardzo bym chciała, żeby moje dziecko wychowywało się z takim przyjacielem! Póki co nie mamy psa w Hiszpanii, co nadrabia moja rodzina w Polsce (mają aż 3 pieski – w tym jedna z nich to Lana, bohaterka niniejszego wpisu, prawda że śliczna?). Nasze mieszkanie w Madrycie jest urocze ale małe, ledwo nam się dziecko zmieści, żeby nie mówić już o tych wszystkich dziecięcych sprzętach (wózek… łóżeczko… dodatkowy mebel z ubrankami i innymi akcesoriami… wanienka…), gdzie ja mam to wszystko trzymać? Dlatego póki co się wstrzymujemy z posiadaniem pieska, ale jestem jak najbardziej otwarta na wszelkie czworonogi (no tak, w sumie to nie tylko na psy!) w przestrzeni publicznej.

Znalazłam taką mapkę, na której są wskazane plaże w Hiszpanii, na które można udać się z psem! Wydaje mi się to świetnym pomysłem. Jedyny minus jest taki, że strona jest wyłącznie w języku hiszpańskim, no ale przyznam szczerze: i tak wydaje mi się mieć dużą wartość. Jeśli nie znasz hiszpańskiego, to może możesz przetłumaczyć sobie stronę automatycznym translatorem z przeglądarki albo skopiować i wkleić np. do Google Translate?

Oczywiście można przybliżyć aż do miejscowości, która nas interesuje albo ot tak sobie poszukać plaży, która się nam najbardziej spodoba albo będzie leżała akurat na naszej drodze.

Na stronie internetowej Red Canina możemy znaleźć także:

Campingi w Hiszpanii, na których przyjmowane są psy

TUTAJ – podzielone są według hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej. Nie jest ich bardzo dużo, ale powiedzmy, że da się coś znaleźć!

Hotele, do których możemy pojechać z pieskami!

TUTAJ lista i zdjęcia hoteli, w których nasze czworonogi będą mile widziane.

Apartamenty i kwatery, gdzie możesz pojechać z psem

Kliknij TUTAJ, aby sprawdzić, czy któryś z apartamentów ci się spodoba i będziesz mógł pojechać do niego na wakacje z pupilkiem.

Po przejściu na stronę musisz wybrać wspólnotę autonomiczną, w której chciałbyś spędzić swoje pieskowe wakacje.

plaże na które mogą wejść psy Hiszpania

Wszystkie dane są zaktualizowane na rok 2019, zatem nie pozostaje nam nic innego niż korzystać z tej wiedzy! Na koniec dodam coś od siebie czyli najczęściej zadawane pieskowe pytania:

Czy w tych miejscach, hotelach, hostelach, na campingach, nie będę musiał nic zapłacić za pobyt mojego psa?

Nie, to nie zawsze tak jest. Istnieją miejsca, które nie pobierają dodatkowej opłaty za pobyt psa, ale jednak standardem jest płatność, zwykle niewielka. Na dodatek niektóre z nich akceptują psy, ale trzeba się wcześniej upewnić czy zakwaterowanie dla gości z pieskiem będzie możliwe (być może mają ograniczoną liczbę pokoi/domków itp., w których psy mogą zamieszkać, itp). Dlatego lepiej nie jechać w ciemno, tylko przed dokonaniem rezerwacji skontaktować się z firmą.

Czy mogę iść na „zwykłą” plażę z moim psem?

Zdarzyło mi się wiele razy być w Hiszpanii na zwykłej, nie psiej, plaży i widzieć na niej psy ze swoimi właścicielami. Jednak zawsze były to plaże „dzikie”, poza sezonem, albo z jakiegoś innego powodu puste, absolutnie nie plaże miejskie w sezonie w ciągu dnia. Taki standardowy obrazek: właściciel rzuca jakiś kij i pies biegnie, może tak biec przez wiele metrów – bo nikogo nie ma w promieniu kilometra. Zawsze gdy się zbliżaliśmy, właściciel wołał psa do siebie, żeby nam „nie przeszkadzał” (mnie by nie przeszkadzał, ale on tego nie wiedział).

W Hiszpanii kwestia ta jest omówiona w ustawie Prawo wybrzeża (Ley de Costas), która stanowi, że to albo każda wspólnota autonomiczna albo każde miasto posiadające plażę musi określić czy na daną plażę można wejść z psem czy nie. Czyli przed wejściem na plażę należy zapoznać się z lokalnymi ustawami 😀 albo zaoszczędzić sobie łamigłówek i skorzystać z zamieszczonego tutaj przeze mnie przewodnika o plażach dostępnych dla psów.

Jak w Hiszpanii traktowane są czworonogi w przestrzeni publicznej?

Zwykle dobrze, jednak nie jest zwyczajem, aby psy wchodziły np. do baru czy restauracji razem z właścicielem. Wyjątkami są tzw. ogródki barowe (terrazas) oraz bary, które oferują taką opcję (nie jest to jednak standardem). Standardem jest, przynajmniej w miastach, w których mieszkałam (Saragossa, Madryt), że właściciele zbierają do woreczków to, co piesek zostawi na chodniku albo na trawie w parku. Ostatnio nawet się wzruszyłam obywatelską i odpowiedzialną postawą pewnej naprawdę bardzo starszej pani, która zbierała kupę swojego pieska z chodnika. Widać było, że miała poważne trudności ze schyleniem się, ale mimo to zebrała wszystko. Aż ja sama miałam ochotę pomóc jej, pomimo moich 8 miesięcy ciąży 😉 Ale pod tym względem ludzie są dość odpowiedzialni. 

 

Masz psa? Podróżujesz ze swoim pupilem po Hiszpanii albo po Europie? Daj znać! Jeśli znasz jeszcze jakieś inne przydatne strony dla właścicieli psów, podziel się nimi w komentarzu!