//Opieka nad dziećmi w Hiszpanii. Czy na sali jest niania?
opiekunka do dzieci hiszpania

Opieka nad dziećmi w Hiszpanii. Czy na sali jest niania?

Każdy, kto ma dzieci, od czasu do czasu potrzebuje z kimś je zostawić . Na chwilę, na godzinę, codziennie na kilka godzin. Pół biedy jeśli blisko są rodzice czy teściowie, którzy mogą zająć się pociechą, ale jeśli nie, to wtedy pozostaje nam tylko skorzystać z usług opiekunki.

Mieszkając w innym kraju niż Polska, potrzeby rodziców mogą przybierać nieco inne kształty. Jedni rodzice będą chcieli zatrudnić opiekunkę anglojęzyczną, a inni taką, która przez cały czas będzie mówiła do dziecka po polsku. Myśląc o tych ostatnich, chcących aby niania była Polką i pomagała dziecku przyswajać język polski, tworzę ten wpis. Chciałabym aby był on punktem spotkania pomiędzy rodzicami, a opiekunkami.

Polska niania w Hiszpanii

Jeśli jesteś zainteresowana taką pracą to jest Twój moment – w komentarzu na blogu możesz wpisać swoje dane kontaktowe i zamieścić ogłoszenie jako niania. Jeśli ogłoszenie przestanie być aktualne, zawsze możesz sama skasować komentarz (a później zamieścić je jeszcze raz, gdy znowu zajdzie taka potrzeba!). Oczywiście jest to w pełni bezpłatne. Poniżej zamieszczam wskazówki dla opiekunek i dla rodziców, aby współpraca była jak najbardziej przyjemna i owocna.

Jeśli póki co mieszkasz w Polsce, ale masz zamiar przeprowadzić się do Hiszpanii, napisz o tym w ogłoszeniu – to wcale nie musi być przeszkoda dla rodziców, być może szukają kogoś na dłużej i robią większy „casting” i wcale nie będzie im przeszkadzało, że jeszcze przebywasz w Polsce. Istnieją przecież komunikatory online takie jak Skype czy FaceTime (napisz w ogłoszeniu która forma jest dla Ciebie najlepsza), w dzisiejszych czasach przeprowadzanie rozmowy o pracę online nie jest niczym dziwnym!

Wpis jest również skierowany do panów. Wierzę, że jeśli znajdzie się tutaj jakiś pan chcący opiekować się dziećmi, będzie on na tyle dżentelmenem, że nie będzie miał nic przeciwko bezpośredniemu zwrotowi do pań.

Jeśli jesteś rodzicem, również możesz zamieścić swoje ogłoszenie, żaden problem. Pamiętaj o wskazaniu podstawowych informacji na temat pracy i swoich oczekiwań. Informacja o stawce mile widziana, ale nie jest konieczna, mogą to być już ustalenia pomiędzy stronami.

opieka nad dziećmi hiszpania opiekunka do dzieci

Szukam pracy jako niania w Hiszpanii:

Aby pierwszy kontakt rodziców z Tobą, ten wirtualny i na podstawie ogłoszenia, był przyjemny, musisz przedstawić się w jak najlepszym świetle. Uwaga: to nie znaczy podkolorowywać swoje umiejętności czy doświadczenie. Chodzi o to, aby jak najbardziej dopasować się z rodziną, abyście mówili jednym językiem (wychowania dzieci, filozofii, stylu życia), a nie o to, żeby spotkanie na żywo zaowocowało rozczarowaniem obydwu stron. Pamiętaj też, że rodzice dzieci najczęściej mają już pierwszy kontakt z opiekunkami za sobą – prawdopodobnie zadadzą Ci kilka pytań, warto, abyś umiała na nie odpowiedzieć.

Dane, które zalecam wpisać to:

★ Imię (nazwisko?), miasto (planowo działamy na całą Hiszpanię!) , dzielnicę (lub miejsce, np. cały Madryt, północny Madryt, tam, gdzie możesz dojechać, Granada i okolice – mam samochód, itp.).

★ Języki, w jakich mówisz (przydatne jeśli jedno z rodziców jest Hiszpanem lub innej narodowości i nie mówi po polsku).

★ Dyspozycyjność – dni tygodnia i godziny lub liczba godzin, w ciągu dnia czy wieczorami, czy jesteś dostępna także w sytuacjach awaryjnych, czy raczej szukasz pracy stałej.

★ Doświadczenie (ile miesięcy/lat masz doświadczenia, dziećmi w jakim wieku się opiekowałaś, czy tylko zdrowymi, a może z jakimiś schorzeniami czy zaburzeniami rozwoju?). Jeśli masz referencje (telefoniczne lub pisemne), wspomnij o tym, to duży plus.

★ Czy w grę wchodzą także dodatkowe, nieduże obowiązki domowe, czy umiesz gotować, przygotowywać jedzenie dla dzieci, czy wolisz, żeby wszystko było już przygotowane.

★ Jeśli masz jakieś dodatkowe zaświadczenia, na przykład o niekaralności, warto o tym wspomnieć! To podniesie wartość Twojego zgłoszenia i może zachęcić rodziców do skontaktowania się z Tobą. Tak samo jeśli studiowałaś kierunek lub zrobiłaś jakiś kurs związany z opieką nad dziećmi (pedagogika? W jakimś konkretnym nurcie, może znasz metodę edukacji Montessori, a może jesteś także lektorką angielskiego dla dzieci?). Może znasz zasady pierwszej pomocy u dzieci? Nie zapomnij o tym napisać.

★ Nie musisz podawać swojej stawki – nie ma to być targowanie się o najniższą cenę, zresztą nie sądzę, żeby rodzice byli chętni do przekazania swoich pociech komuś, kto podaje najniższą stawkę. To może oznaczać, że nie ceni swojej pracy, że nie ma zbyt dużych kwalifikacji, że nie ma doświadczenia.

★ TELEFON lub e-mail, zgodnie z Twoim uznaniem. Pamiętaj, że jeśli podasz jakiś adres e-mail, musi to być taki, do którego zaglądasz codziennie, abyś mogła odpowiedzieć na wiadomość od rodziców.

niania w hiszpanii opieka nad dziećmi praca

Szukam polskiej niani w Hiszpanii:

Niezależnie od tego czy masz już, jako rodzic, doświadczenie w szukaniu i przyjmowaniu niani, proszę Cię o przeczytanie tych kilku wskazówek – będzie nam się lepiej współpracowało, jeśli wszyscy będziemy przestrzegać tych samych reguł.

★ Pamiętaj, że wyboru dokonujesz nie tylko Ty, ale także osoba, która ma się Twoim dzieckiem zajmować. Jeśli będzie się dobrze czuła w relacji z Tobą, będzie lepiej się zajmowała dzieckiem, z lepszym nastawieniem i włoży w to więcej serca. Dlatego nie jesteś jedyną osobą do stawiania warunków. Jeśli już na pierwszym spotkaniu niania ma jakieś postulaty lub mówi Ci, że konkretna rzecz jest dla niej ważna (na przykład wolne soboty, bo ma wtedy inne zobowiązania), a Ty wiesz, że czasami jednak coś Wam wypada w te soboty i chciałbyś też skorzystać z jej usług w ten dzień, to nie myśl sobie, że jakoś to będzie, nie zatajaj warunków pracy. Może dojść z tego powodu do nieporozumień, a w efekcie ucierpi na tym Twoje dziecko – dla którego zmiana osoby, która się nim opiekuje jest niemałym stresem, od początku musi budować swoje zaufanie. To samo jeśli chodzi o zakres obowiązków. Jeśli chcesz, aby niania podczas drzemki malucha także uprasowała jego ubranka, powiedz o tym na samym początku, a nie dodawaj obowiązków wraz z upływem czasu i licząc, że nie zaprotestuje. To nie jest poważne.

★ Jak sprawdzić nianię? Na pewno referencje są ważnym czynnikiem, możesz także zostawić kandydatkę na chwilę z dzieckiem i sprawdzić, czy podchodzi do niego z naturalnością, czy jest delikatna, czy wydaje Ci się, że niania i Twoja pociecha pasują do siebie. Może niania wykonuje zbyt gwałtowne ruchy albo za cicho mówi? Nie bądź jednak zbyt surowy, to jest dopiero pierwsze spotkanie, nawet dorośli widząc się za pierwszym razem nie czują się w pełni swobodnie i naturalnie, a co dopiero Twój maluch. Możesz zadać kandydatce kilka pytań, na przykład co by zrobiła gdyby dziecko się czymś zadławiło lub gdyby dostało nagle gorączki. Oczywiście jak najbardziej wskazane jest zapytanie o sposób spędzania czasu z dzieckiem, czy niania jest kreatywna, czy umie wymyślać zabawy, wszystko rzecz jasna w zależności od wieku dziecka.

★ Gdy już podejmiesz decyzję i wybierzesz swoją baby-sitter, oczywiście udziel jej wskazówek, czego oczekujesz w danej sytuacji (na przykład gorączki powyżej 37,5 stopni – co ma wtedy zrobić). Podziel się jak największą liczbą szczegółów dotyczących zwyczajów rodziny, rozkładu dnia dziecka. Na pewno pomoże to w ukształtowaniu pozytywnej relacji pomiędzy Wami wszystkimi.

Teraz jeszcze, żebym nie miała żadnych problemów na przyszłość, wybaczcie, trochę formalności, żeby każdy wiedział, czym jest niniejszy wpis i czym nie jest:

Usługa kojarzenia opiekunek z rodzicami jest bezpłatna dla każdej ze stron, jednocześnie osobą odpowiedzialną za wybór niani i rozliczenie z nią są rodzice. Nie przyjmuję ewentualnych skarg żadnej ze stron w przypadku braku wykonania umowy (niestawienie się do pracy, brak zapłaty, itp).

Nie uczestniczę w negocjacjach finansowych, nie sprawdzam legalności zatrudnienia, ogłoszenia mają charakter jedynie informacyjny i pełnią funkcję skontaktowania się stron. Nie jest to moja działalność zawodowa.

To jak, jesteś zainteresowana? Jeśli tak, to ogłoś się w komentarzu! Praca sama nie przyjdzie. Pamiętaj, że komentarz możesz skasować w każdej chwili

(jeśli się pomylisz, jeśli znajdziesz już swoją rodzinę, itp.).

Ja ze swojej strony dodam tylko, że projekt „Praca w Hiszpanii” się rozrasta – wkrótce kolejne zawody, w których będziecie mogli ogłosić się na blogu. Zapowiem tylko, że następne będzie sprzątanie 🙂