//Nauka hiszpańskiego w Hiszpanii – jak to zorganizować?

Nauka hiszpańskiego w Hiszpanii – jak to zorganizować?

Istnieją różne metody na naukę języka obcego, jednak bez wątpienia najlepszą z nich jest wyjazd do kraju, którego język nas interesuje, zanurzyć się w brzmienie języka i korzystać z możliwości codziennego kontaktu z osobami, które nim mówią. Dzisiaj coś dla osób, które zastanawiają się nad wakacyjnym (lub nie tylko) wyjazdem do Hiszpanii w celu nauki języka w jednej z licznych szkół.

Jak najłatwiej zorganizować wyjazd w celu nauki hiszpańskiego w Hiszpanii? 

Przede wszystkim polecam sprawdzić czy oferta szkoły językowej jest korzystna cenowo. Szkoły często oferują pakiet kurs + zakwaterowanie, rzadziej przelot. Być może łatwiej jest znaleźć sobie samemu zakwaterowanie? A może jednak bezpieczniej przez szkołę? Szukając mieszkania czy też pokoju do wynajęcia, w innym kraju, którego języka dobrze nie znamy, może się okazać, że wyjdziemy na takim przedsięwzięciu zarówno korzystnie, jak i stratnie. Warto się upewnić przed zorganizowaniem wyjazdu.

Jeśli chodzi o kadrę nauczycielską, najczęściej są to profesjonalni lektorzy. Polecam sprawdzenie, czy są to Hiszpanie czy też może obywatele innych krajów, z Ameryki Południowej. Ich kompetencje na pewno będą podobne, jeśli wszyscy są zawodowymi lektorami hiszpańskiego, jednak widoczną różnicę zobaczysz w akcencie. Sprawdź np. na YouTubie który akcent Ci się bardziej podoba. Mi się bardzo podoba akcent z Hiszpanii kontynentalnej, ale są też osoby, które  wolą akcent np. z Argentyny czy Meksyku! Zawsze możesz napisać do szkoły językowej i się upewnić lub nawet wybrać konkretny kurs ze względu na akcent.

Wiele szkół językowych organizuje popołudniowe atrakcje językowo-kulturowe dla studentów – niektóre są obowiązkowe, jako „lekcje”, inne absolutnie dodatkowe. Jeśli myślisz o tym, żeby przyjechać do Hiszpanii sam, może to będzie sposób na poznanie nowych osób z innych krajów (tylko nie rozmawiajcie po angielsku!) i poznanie hiszpańskiej kultury. Ja pewnie nie zdecydowałabym się na coś takiego, lubię dobierać sobie sama osoby, z którymi spędzam wolny czas, a także miejsca, które chcę zobaczyć czy zwiedzić. Moja filozofia jest taka, że lepiej samej niż w nieodpowiadającym mi towarzystwie. Ale oczywiście to moja opinia, każdy musi zdecydować za siebie.

Więcej ciekawych wskazówek dotyczących wyboru kursu znajdziecie na blogu Doroty – Hiszpański na luzie, zachęcam do przeczytania!

debod madrid, kurs hiszpańskiego w Hiszpanii

Jak wygląda wynajem mieszkania w Hiszpanii?

w Hiszpanii umowy najmu najczęściej zawierane są na minimum rok, często z brakiem możliwości wypowiedzenia umowy wcześniej! Wiem jednak z doświadczenia, że jest możliwe wynajęcie mieszkania lub pokoju tylko na miesiące wakacyjne, lipiec i sierpień. Jest to związane z faktem, że wiele osób, które podczas roku akademickiego mieszkają w miastach, na wakacje wracają do rodziny, do swojego mniejszego miasteczka. Mieszkania zostają wtedy puste. Często w ogłoszeniach pojawia się już taka informacja: wynajem na lipiec i sierpień (na przykład). Kaucja w wysokości miesięcznego czynszu jest czymś normalnym, czasami właściciel prosi o dwumiesięczną kaucję.

Jeśli chodzi o formalizowanie umowy najmu.. hm, bywa z tym różnie. Mieszkałam w miejscach, gdzie umowa była ustna, a potwierdzeniem wpłacenia przeze mnie kaucji był świstek papieru z napisem: 300 euro, przyjąłem, Rodríguez, ale spotkałam się także z koniecznością podpisania profesjonalnej umowy sporządzonej przez adwokata, z 3 miesiącami wypowiedzenia i 2-miesięczną kaucją. Często zależy to od stanu mieszkania – im lepszy, tym bardziej właściciel chce się zabezpieczyć. Warto więc sprawdzić kilka ofert, a oprócz warunków mieszkalnych dokładnie upewnić się także o warunki umowy. Wkrótce spodziewajcie się wpisu dotyczącego wynajmu mieszkania w Hiszpanii.

Ile kieszonkowego zabrać ze sobą na wyjazd do Hiszpanii?

Codzienne zakupy w Hiszpanii, w zwykłym supermarkecie, nie są wcale o wiele droższe niż na przykład w Warszawie. Należy sprawdzić, czy w mieście, do którego się wybieramy jest konieczne poruszanie się komunikacją miejską (bilet na 10 przejazdów metrem/autobusem w Madrycie kosztuje 12,20 euro, pojedynczy przejazd 1,50 euro), ponieważ jeśli będziemy używać jej codziennie, znacznie to podnosi koszty. Zachęcam do zarezerwowania budżetu na bilety wstępu do różnego rodzaju atrakcji turystycznych (według uznania – dla każdego znajdzie się coś miłego), a także na jedzenie tapas na mieście (wpis o przekąsce w restauracji z gwiazdką Michelin za niewielką kwotę – TU).

kieszonkowe na wyjazd do hiszpanii, kurs hiszpańskiego w hiszpanii

Ja podczas mojego studenckiego życia w Saragossie wydawałam jakieś 150-180 euro miesięcznie na jedzenie, środki czystości, kosmetyki, itp, do tego dochodziło kolejne 100 na nocne życie i przekąski tapas na mieście. No, może trochę więcej… Warto dodać, że nie kupowałam sobie ubrań w Hiszpanii (podczas pół roku Erasmusa nie miałam takiej potrzeby, zresztą jak bym zabrała zakupione rzeczy z powrotem?), a mówiąc „kosmetyki” mam na myśli szampon, dezodorant i żel pod prysznic – wszystko inne przywiozłam sobie wcześniej z Polski. Obecnie mam sporo wyższe koszty życia, zważywszy na fakt, że zamieniłam niedobry, sztuczny chleb tostowy, którym żywiłam się podczas Erasmusa, na jedzenie lepszej jakości, a nocne bary na dobre restauracje, o kosztach życia w Hiszpanii także napiszę oddzielny wpis.

Po pokryciu kosztów mieszkania, na jedzenie i atrakcje, ja doliczyłabym minimum jakieś 250-300 euro miesięcznie, aby móc w miarę dobrze się odżywiać (czy ja podczas Erasmusa jadłam w ogóle jakieś owoce??), móc wyjść ze znajomymi czy kupić sobie książkę czy bluzkę. Oczywiście dużo zależy od miasta, w którym będziecie mieszkać – zapraszam do przeczytania wpisu, w którym opisuję m.in. różnicę cenową pomiędzy Madrytem a Saragossą.

Czy podróżowanie po Hiszpanii jest bezpieczne?

Tak, jest bardzo bezpieczne! Jeśli masz ochotę wykorzystać weekendy pomiędzy zajęciami z hiszpańskiego w szkole językowej na to, aby zwiedzić trochę ten piękny kraj, to jest to świetna okazja. Hiszpanie są przyzwyczajeni do dużej liczby turystów, a wielu z nich żyje (a raczej z pieniędzy, które zostawiają). Jeśli chcesz się dowiedzieć jaki będzie najlepszy środek lokomocji dla Ciebie, aby poruszać się po Hiszpanii, zajrzyj TU.

Jeśli na dodatek znasz kilka słów czy zwrotów po hiszpańsku, to już w ogóle podbijesz serca Hiszpanów! Zachęcam do zajrzenia do mojego sklepu – link podany na blogu, gdzie możesz zakupić różnego rodzaju kursy językowe online w formie pdf lub zajęcia konwersacyjne lub gramatyczne na Skypie.

Chcę wynająć mieszkanie w Madrycie, ale nie mówię dobrze po hiszpańsku. Chciałbym się upewnić, że moja umowa najmu nie będzie dla mnie niekorzystna. Potrzebuję wsparcia.

Co mam zrobić?

Nic prostszego… Zgłoś się do mnie, opisz swój problem, a postaram Ci się zaoferować korzystne rozwiązanie. Będziesz mógł spać spokojnie, Twoja umowa najmu będzie dla Ciebie korzystna, a ja wyjaśnię Ci wszelkie zawiłości, które możesz spotkać po drodze. Zapraszam do kontaktu.