//MADRYT – 12 ciekawostek, czy je znasz?
co zobaczyć Madryt centrum

MADRYT – 12 ciekawostek, czy je znasz?

Mieszkam w Madrycie od czerwca 2016 roku. Bardzo lubię to miasto, ponieważ można znaleźć w nim wszystko, co do życia potrzebne. No, może prawie wszystko: brakuje tu czystego powietrza… Tak to jest, jeśli mieszka się w dużej, europejskiej stolicy… Tak naprawdę zanieczyszczenie to jest jeden z głównych powodów (łącznie z pracą), dla którego rozważamy z mężem ewentualną możliwość przeprowadzki z tego miasta.

Póki co mamy się tu jednak świetnie, wdychamy zanieczyszczone powietrze, ale na szczęście nie mieszkamy w centrum tylko na obrzeżach. Łudzę się, że jakoś „oszczędza” to moje płuca i ciało od tych pyłów i gazów.

Opowiem teraz o tym mieście, które nas tak gościnnie przyjęło w swoje progi, które daje nam zarówno rozrywkę, jak i pracę czy spokój po tej pracy (plusy mieszkania w dzielnicy prawie na granicy miasta – po ulicach obok naszego bloku jeżdżą tylko samochody naszych sąsiadów, nie ma turystów). Stąd ten wpis, najpierw wiadomości podstawowe na temat Madrytu, a następnie kilka ciekawostek o nim.

Madryt – informacje podstawowe

Madryt jest stolicą Hiszpanii od 1561 roku. Wcześniej to Toledo pełniło tę zaszczytną funkcję.

Liczba ludności Madrytu wynosi 3,2 mln, jest to trzecie pod względem liczby ludności miasto w Unii Europejskiej (po Londynie i Berlinie). 83% mieszkańców Madrytu to rodowici Hiszpanie.

Madryckie lotnisko Barajas (pełna nazwa: Adolfo Suárez Madryt-Barajas) jest czwartym co do wielkości w Europie. W 2017 roku Madryt był na, całkiem chlubnym – moim zdaniem, 39. miejscu jeśli chodzi o najchętniej odwiedzane miasta na świecie, a 13. jeśli chodzi o Europę.

Symbolem Madrytu, występującym także na jego godle, jest miś wspinający się na drzewo poziomkowe (albo jak niektórzy twierdzą, truskawkowe). Nie myli się żadna ze stron: Wikipedia podaje, że drzewo to (po hiszp. madroño) to chruścina jagodna, zwana także drzewem poziomkowym lub truskawkowym. Nie jest to jakieś szczególnie popularne drzewo w tym mieście, ale kiedyś je zobaczyłam, na dodatek owocowało! Nie bacząc na fakt, że nie wiedziałam czy owoce są jadalne, zerwałam małą, chropowatą kulkę i spróbowałam jej. W Wikipedii (link powyżej, chruścina jagodna) piszą, że owoc jest mdły, ale według mnie był pyszny! Zjadłam jednak tylko mały kawałek, gdyż zerwałam go na terenie zakładu przemysłowego, w którym pracowałam jako tłumaczka (zdjęcie owoców poniżej i widać na dodatek, że liście nie są w najlepszym stanie…). Bardziej niż zatrucia się owocem, obawiałam się zatrucia jakimiś substancjami osiadającymi na roślinach, w związku z działalnością zakładu.

Aha, bo tak rozpisałam się o owocach… Chciałam jeszcze powiedzieć, że ten madrycki miś, to nie miś, a ponoć MISIA! Rodzaj żeński. Misia i drzewko znajdują się na godle Madrytu. Otoczone są siedmioma gwiazdkami, które (tak samo jak MISIA) odnoszą się do konstelacji gwiezdnej: Mała Niedźwiedzica (tak, ta która ma w sobie Gwiazdę Polarną!)

MADRYT informacje wyjazd Hiszpania drzewo poziomkowe

 

Madryt – ciekawostki

Nazwa Madryt (Madrid) pochodzi od arabskiego słowa Mayrit (co po hiszpańsku zostało przekształcone na Magerit). Są też naukowcy, którzy twierdzą, że nazwa miasta pochodzi z wcześniejszych czasów niż obecność arabska na tych terenach, gdyż w Madrycie odnaleziono jeszcze starsze pozostałości archeologiczne.

Egipska świątynia w Madrycie

Jeśli mowa o pozostałościach archeologicznych, to warto pamiętać, że w Madrycie znajduje się świątynia egipska boga Amona, którą władze Egiptu dały w prezencie Hiszpanii w zamian za pomoc w budowaniu Tamy Asuańskiej. Jej zwiedzanie jest bezpłatne, warto tam się wybrać. W końcu nie zawsze mamy możliwość zwiedzania czegoś, co ma 2200 lat! Jeśli wybierzesz się tam o zachodzie słońca, będziesz mieć piękne wrażenia wizualne 🙂

Bloki świątyni zostały przemieszczone do Hiszpanii statkiem, a następnie hiszpańskich archeologów czekało trudne zadanie: otrzymali dość niekompletną instrukcję ich złożenia, aby świątynia wyglądała jak w oryginale… Utracono numerację kamiennych bloków, ale w końcu się udało.

Fontanna Cibeles… i 90 ton złota, którego strzeże bogini

Fontanna Cibeles (bogini Kybele) jest miejscem świętowana sukcesów piłkarskich drużyny Real Madrid, ale nie tylko.. Mało kto wie, że pod nią, 35 metrów pod powierzchnią ziemi (albo 48, według innego źródła), znajduje się tajemna komnata 😉 Banku Hiszpanii (mającego swoją siedzibę tuż obok). Znajduje się w niej 90 ton złota!

Skarbiec jest jednak bardzo dobrze strzeżony: dotarcie do niego wymaga przejścia wielu miejsc kontrolnych, wliczając w to czujniki ruchu, kamery, 15-tonowe drzwi (drzwi? Może raczej bramę? Wrota? Takie ciężkie…), a następnie dwie kolejne bramy, ważące po 13,5 tony i ze specjalnym zabezpieczeniem (nigdy nie można otworzyć ich na raz, najpierw trzeba zamknąć pierwsze, żeby móc otworzyć kolejne, coś jak śluza). Najlepszym zabezpieczeniem jest jednak sama fontanna i woda, która się w niej znajduje… W przypadku wykrycia próby włamania, natychmiast uruchomiłby się system powodujący całkowite zalanie wszystkich pomieszczeń. Bez możliwości ucieczki. Prawdopodobieństwo obrabowania tego skarbca i ujścia z życiem są praktycznie zerowe… Dlatego też nikt, w ciągu prawie 80 lat jego istnienia, nie skusił się na taki łup.

Mur berliński w Madrycie

Kilka bloków z muru berlińskiego możesz zobaczyć w Madrycie! Berlin i Madryt to miasta partnerskie, na godłach mają niedźwiedzia (niedźwiedzicę…?), a trzy bloki kamienne z muru znajdują się w Madrycie, w parku Parque de Berlín (już od 1990 roku). Można zobaczyć na nich oryginalne malowidła, chociaż jeden z pracowników ratusza próbował je zmyć przed inauguracją parku, w ramach „walki z graffiti”.

Przy okazji – Warszawa również jest miastem partnerskim Madrytu.

Stacja metra – widmo

W Madrycie można zwiedzić stację metra, którą niektórzy nazywają „widmem”. Stacja metra o nazwie Chamberí, otwarta w 1919 roku, nie spełniała wymogów rosnącej w siłę populacji Madrytu: stała się po prostu za mała, a perony za wąskie. Inne stacje można było przebudować, poszerzając perony, jednak na Chamberí nie było to możliwe: przeszkadzały w tym stacje metra Iglesia i Bilbao, znajdujące się bardzo bllisko. Stacja została zamknięta w roku 1966. W 2008 roku otwarto w tym miejscu muzeum Andén 0, dlatego obecnie można zwiedzić sobie tą stację metra i zobaczyć ją dokładnie tak, jak wyglądała w latach 60. XX w. (oczywiście nie jest możliwe korzystanie z metra). Wejście jest bezpłatne.

Poniżej zamieszczam nagranie video z YouTube – do jego obejrzenia nie jest konieczna znajomość hiszpańskiego.

Lucyfera możesz obejrzeć w Madrycie

Madryt to jedno z niewielu miejsc na świecie (!), w którym możesz zobaczyć pomnik upadłego anioła – samego Lucyfera! Znajduje się on w Parku Retiro i ponoć jego wysokość nad poziomem morza wynosi dokładnie 666 metrów! Czy to przypadek? Raczej tak, bo Madryt znajduje się na średniej wysokości 667 mnpm, więc mając na uwadze wahania terenu (nawet w centrum jest sporo miejsc, w których trzeba iść pod górę i z górki)… Ale są też tacy, którzy dopatrują się w tym jakiegoś spisku.

Po hiszpańsku Angel Caído, przedstawia Lucyfera w chwili, w której został wyrzucony z Raju. Dlatego jest nieco skrzywiony i cierpiący, bardzo ekspresyjny. Jego autorem był Ricardo Bellvera, pomnik pochodzi z 1877 roku, jak można łatwo się domyślić, spowodował polemikę na temat: czy upadły anioł zasługuje na pomnik? Pomnik stoi na niewielkiej fontannie, o tej samej nazwie. Rzeźbiarz miał się zainspirować jednym z fragmentów z ‚Raju utraconego’ Miltona.

Najwęższy budynek w Madrycie

Najwęższy budynek w Madrycie ma zaledwie 4,36 m szerokości i w sumie łatwo go przegapić, gdyż stoi w szeregu z innymi domami. Na dodatek było to miejsce zamieszkania bardzo znanego hiszpańskiego poety: Pedro Calderón de la Barca. Adres: Calle Mayor 61. To ten budynek w środku. Foto: Google Maps.

MADRYT ciekawostki co zobaczyć

Święty Walenty spoczywa w Madrycie

A dokładniej w kościele pod wezwaniem św. Antoniego (Iglesia de San Antón, calle Hortaleza 63). Oprócz odwiedzenia jego świętych pozostałości, do kościoła tego można co roku, 17 stycznia zabrać swoje zwierzątko domowe, które zostanie pobłogosławione.

Najstarsza restauracja na świecie

Tak, znajduje się w Madrycie, pod adresem calle de Cuchilleros 17. Nazywa się Sobrino de Botín i została otwarta w 1725 roku. Serwuje tradycyjną kuchnię kastylijską i madrycką. Ponoć pracował tu słynny hiszpański malarz, Francisco de Goya y Lucientes, gdy miał 19 lat, a jako gość zasiadał w niej, i to kilkakrotnie, Ernest Hemingway.

Podróż ze stacji metra Tirso de Molina do… przeszłości

Stacja metra Tirso de Molina to bardzo uczęszczane miejsce, znajdujące się w centrum miasta, przy placu o tej samej nazwie. Jakieś 150 lat temu w tym miejscu został zburzony klasztor, a następnie, w latach 20. XX wieku, kiedy budowano stację metra Tirso de Molina, na placu budowy odnaleziono szkielety zakonników… którzy byli pochowani na przyklasztornym cmentarzu. Nikt nie wiedział co można poczynić z biednymi mnichami, dlatego po prostu zostawiono ich tam na wieczny spoczynek. Chyba nie za bardzo spokojny, bo nadal się znajdują na tej stacji, tylko że przykryci betonem… Ponoć pod peronami i w ścianach.

Najdłuższa i najkrótsza ulica w Madrycie

Najdłuższą ulicą Madrytu jest calle de Alcalá – ma długość ponad 10 kilometrów. Rozpoczyna się przy znanym placu Puerta del Sol, a kończy się prawie przy wyjeździe z Madrytu,  prawie przy lotnisku Barajas (w miejscu gdzie przecinają się drogi nr M-14 i 10).

Jest to jednocześnie jedna z najstarszych ulic Madrytu.

Najkrótszą ulicą jest calle Rompelanzas – znajdująca się tuż przy Puerta del Sol i łączy dwie ulice: calle del Carmen i Preciados.  Ma zaledwie 20 metrów.

Polacy ofiarami fundamentalistycznych zamachów w Madrycie

11 marca 2004 roku w Madrycie islamscy terroryści przeprowadzili zamach w Madrycie, w pociągach kolei podmiejskiej. Rannych zostało ponad 2000 osób, a zginęło 190 osób, w tym 4 Polaków. Przy stacji kolejowej Atocha znajduje się pomnik upamiętniający ofiary zamachu.

Madryt to wielkie miasto i z naprawdę bogatą historią. Na pewno nie znam wszystkich ciekawostek o tym miejscu, jeśli znasz jeszcze jakąś, to daj znać, sprawdzimy i ją dopiszę!

Podczas przygotowywania wpisu korzystałam z następujących źródeł (dla osób, które chciałyby pogłębić temat na własną rękę):

https://pl.wikipedia.org/wiki/Madryt

https://pl.wikipedia.org/wiki/Miasta_w_Unii_Europejskiej_wed%C5%82ug_liczby_ludno%C5%9Bci

https://www.abc.es/madrid/20150518/abci-fantasma-metro-tirso-201505171845.html

https://es.wikipedia.org/wiki/Fuente_del_%C3%81ngel_Ca%C3%ADdo

https://es.wikipedia.org/wiki/Templo_de_Debod

https://www.abc.es/espana/20130422/abci-trampa-banco-espana-201304211030.html

https://es.wikipedia.org/wiki/Sobrino_de_Bot%C3%ADn

https://www.enfemenino.com/cultura/album1332096/curiosidades-madrid-0.html#p1

https://es.wikipedia.org/wiki/Parque_de_Berl%C3%ADn