//Nauka hiszpańskiego online – czy warto?

Nauka hiszpańskiego online – czy warto?

To jest temat, który wiem, że jest nieco kontrowersyjny. Nauka hiszpańskiego online. Czy wiesz o czym mówię?

Kurs stacjonarny hiszpańskiego

W dzisiejszym świecie, zaganianym, czasami trudno jest wygospodarować czas na dwie półtoragodzinne lekcje języka w tygodniu, na dojazd do szkoły językowej, na dodatek na odrabianie lekcji lub powtarzanie materiału…

A gdy koleżanka kusi spotkaniem na mieście to co? Może jedną lekcję można opuścić, a potem jakoś się nadrobi w domu….

Czasami trzeba zostać dłużej w pracy, a czasami w ogóle nie jedziesz do centrum, bo masz urlop, zwolnienie (na siebie lub na dziecko!), no i co wtedy z taką lekcją w szkole językowej, przepada!

Zdarza się, że lektor lub ktoś w grupie nie podpasuje, oczywiście można zmienić grupę albo można znosić takiego kolegę czy koleżankę z kursu, ale czy to właśnie za to płacisz?

Czasami poziom grupy nieco odbiega od Twojego (w górę czy też w dół..), więc spędzacie czas lekcji na słuchaniu dukania innych…

A może to Ty jesteś taką słabszą osobą? Źle dobrano poziom w szkole językowej lub nie było już więcej grup, a teraz musisz się stresować, bo mówisz najgorzej ze wszystkich i denerwujesz się, że to inni muszą słuchać Twojego dukania? Ja byłam zarówno po jednej stronie jak i po drugiej – wiem jak to jest być tą lepszą i tą najgorszą (najgorszą nie z hiszpańskiego, a z niemieckiego hihi) – obydwa przypadki nie są fajne.

język hiszpański online, kurs hiszpańskiego online
Tradycyjne hiszpańskie wiatraki (miejscowość Consuegra w Castilla-la Mancha). Teraz już jedynie służą do robienia sobie z nimi zdjęć i odwiedzania. Do niektórych można wejść i zobaczyć jak wyglądają od środka. Zamieszczam zdjęcia pięknych miejsc w Hiszpanii na wszelki wypadek – gdybyście mieli się w taki sposób zmotywować do nauki.

Kurs hiszpańskiego online

No dobrze, a teraz wyobraź sobie taki scenariusz: masz do przerobienia wybraną ilość godzin lekcji z hiszpańskiego w tygodniu. Możesz sobie wybrać czy przerobisz wszystkie na raz czy po troszeczku każdego dnia, a może po prostu w wolnej chwili, jak dziecko zaśnie, jak wrócisz z pracy i będziesz mniej zmęczony albo jak będziesz miał do pracy na drugą zmianę?

Dowolność. Wolność. To Ty podejmujesz decyzję i kierujesz swoim życiem, a nie podporządkowujesz się godzinom ustalonym przez szkołę językową.

Po pracy czy zajęciach możesz od razu wrócić do domu/spotkać się z kimś, zrobić to, na co masz ochotę. Nikt Ci nic nie powie, jeśli usiądziesz do lekcji hiszpańskiego o godzinie 21 czy o 6 rano jeśli lubisz. I możesz zrobić to w dresie, popijając ulubioną herbatę (tak piszę herbatę, bo zima… na pewno Cię skusi taka wizja).

Kursy online? Ja mówię im TAK. Wielkie TAK. Lubię zarządzać swoim czasem, nigdy nie lubiłam wychodzić do pracy rano, a wracać przed 22, bo chciałam iść na kurs. Ucząc się online mogę uczyć się wybranego przeze mnie tematu kiedy mi na to przyjdzie ochota.

Mało tego? A więc piszę dalej: zazwyczaj kursy online są tańsze niż kursy stacjonarne. Dlaczego? To chyba proste: stacjonarna szkoła językowa musi płacić za wynajem, czynsz lokalu, pensje dla nauczycieli, wodę i światło, na pewno nie wymieniłam jeszcze wszystkiego. Kurs online nie ma wliczonych w cenę tych wydatków.

nauka hiszpańskiego online czy warto, kurs hiszpańskiego online
Jeśli ktoś był w Barcelonie, to być może kojarzy to miejsce 🙂 Czy nie byłoby fajnie pojechać do Barcelony i mówić tam po hiszpańsku?

Czy szkoła językowa jest be i czy w ogóle nie polecam?

Absolutnie nie chcę, żeby ktokolwiek tak pomyślał. Szkoły językowe są fajne i potrzebne i ja sama spędziłam w ich murach wiele godzin i wydałam na nie sporo pieniędzy. I często ze świetnym rezultatem!

Dlaczego więc tak piszę?

Dlatego, że chciałabym rozpowszechnić nieco ideę kursów online. Do tej pory jeśli chcesz uczyć się języka, to jaki masz wybór? Ano szkoła językowa, lekcje indywidualne albo ewentualnie kurs online.

Jaki widzę tu problem?

Kursy językowe online póki co nie są wcale popularne, a jeśli tak, to są to kursy w stylu profesor X, czyli bezosobowe kursy stworzone przez nie wiadomo kogo, do takiej osoby nie można się odezwać, nie można napisać do niej po imieniu, bo po prostu nie wiemy kto to jest. Jeśli „do Twojej dyspozycji dostępni są nasi wykwalifikowani konsultanci” to świetnie, ale ja wolę się konsultować z osobą, którą kojarzę, nawet wirtualnie, ale wiem jaka jest jej twarz i wiem, że to ona odpowie w każdej chwili na moje wątpliwości. Chcę kupić kurs online od kogoś, kogo znam. Przerobiłam już kilka kursów online wydanych przez konkretne osoby (często piszące swoje blogi), większość z nich była naprawdę super, a wolność jaką mi daje kurs online (mogę go przerobić w każdym miejscu i o każdej porze!) jest dla mnie nieoceniona! I wydaje mi się, że to może być nie tylko moje odczucie.

Każdy wybierze najlepiej dla siebie, ale trzeba znać dostępne możliwości!

Szkoły językowe są fajne i dobra szkoła naprawdę potrafi zdziałać cuda jeśli chodzi o znajomość języka, ale nie można się ograniczać do tej jedynej możliwości – zastanawiam się ile osób chociażby w Warszawie, nie mówiąc już o całej Polsce lub mieszkających za granicą nie uczy się hiszpańskiego, bo nie ma czasu na dojazdy do szkoły językowej, nie ma możliwości aby opłacić lekcje czy czasu żeby chodzić na nie regularnie dwa razy w tygodniu. Kursy online nie są konkurencją dla szkół językowych, a raczej uzupełnieniem ich oferty dla tych, którzy z jakiegokolwiek powodu (którym może być nawet lenistwo, umówmy się!) nie chodzą na kurs stacjonarny.

Ile razy myślałeś sobie, żeby zapisać się na kurs hiszpańskiego do szkoły językowej (i nigdy tego nie zrobiłeś)?

I dlaczego się nie zapisałeś? Nie po drodze, trochę wysoka cena, w końcu jak sobie wyobrażałeś że będziesz musiał pojechać na te dwie lekcje w tygodniu, to Ci się odechciewało i odkładałeś temat na później. Czy tak nie było?

Jeśli tak, to kurs hiszpańskiego online to jest coś dla Ciebie!

Kurs hiszpańskiego online dla Ciebie?

Nigdy nie przerobiłam żadnego kursu online z hiszpańskiego, to muszę przyznać. Z innych tematów przerobiłam i to całe mnóstwo! Przygotowałam za to kurs online hiszpańskiego, który zebrał fantastyczne opinie. Obecnie nie jest on dostępny (już niedługo będzie dostępna w sprzedaży kolejna edycja, a także kolejny kurs, na pewno Cię o tym powiadomię!), ale mam za to coś fajnego dla Ciebie już dzisiaj: mini lekcje hiszpańskiego prosto na Twojego e-maila.

Taki mały kurs online, w odcinkach. No i najlepsze: jest on zupełnie bezpłatny!

A co z poziomem moich mini lekcji hiszpańskiego?

Wszystko pod kontrolą 🙂 Jeśli się zapiszesz, będziesz otrzymywać lekcje podzielone według poziomów: A1-A2, B1-B2, C1-C2 (tak, to prawda, w mini kursie poruszam także zagadnienia, które sprawiają problemy także Hiszpanom! Wypróbowane (i skonsultowane z RAE, Hiszpańską Akademią Królewską, odpowiedzialną za szerzenie poprawności języka hiszpańskiego na świecie oraz z Hiszpanami z mojego otoczenia).

No dobrze, to gdzie się zapisać na mini kurs hiszpańskiego bezpłatnie?

A tutaj, proszę bardzo:

Czy chcesz otrzymać dostęp do bezpłatnych materiałów do nauki hiszpańskiego na Twoim poziomie?

* pola wymagane. Zapisując się na listę otrzymasz ode mnie regularne lekcje hiszpańskiego na Twój e-mail oraz informacje marketingowe.Teraz sprawdź swoją skrzynkę email (także folder spam, oferty, itp) i potwierdź subskrypcję!

 

Jakie masz zdanie na ten temat? Czy przerobiłeś kiedyś jakiś kurs online? Czy był to kurs językowy? A może jednak wolisz standardowe szkoły językowe wraz ze sztywno określonymi godzinami lekcji i wcale Ci nie przeszkadza konieczność dopasowania się do grafiku?