//Książka Self-reg – regulacja emocji dla rodziców i dla dziecka
self reg książka opinie emocje

Książka Self-reg – regulacja emocji dla rodziców i dla dziecka

Krótka opinia, subiektywna, na temat książki Self-reg autorstwa Stuart Shanker & Teresa Barker.

O CZYM?

O tym, że dzieci nie są niegrzeczne, a po prostu mają za wysoki poziom stresu. Przy czym stresem może być wszystko: za ostre światło, za głośne dźwięki. A niektóre dzieci potrzebują odrabiać lekcje przy muzyce, bo podnosi ona ich poziom energii, który bez tego byłby zbyt niski. Cały problem polega na tym, że czasami te czynniki stresujące – w książce nazwane jako stresory – nie są oczywiste, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, jak je odkryć. „Self-reg” pomaga nam je odnaleźć.

DLA KOGO?

Moim zdaniem z konceptem self-reg powinni zapoznać się wszyscy rodzice – którzy są zainteresowani rozwojem dziecka i tym, żeby ułatwić mu regulowanie emocji – żeby dziecko wiedziało jak może się skoncentrować, radzić sobie z emocjami, nie frustrować się. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie pobudzenie nie jest korzystne dla wielu funkcji życiowych, zarówno w kontekście kulturowym („zachowanie się” dziecka), jak i biologicznym (wydzielanie adrenaliny, wpływ ciągłego stresu na organizm itp).

self reg książka czy warto kupić regulacja emocji

ZASTRZEŻENIA

Spotkałam się z opinią, że Self-reg jest książką ciężką, trudną do czytania. W moim przypadku tak nie było – czytało mi się ją naprawdę bardzo dobrze. Faktem jest, że czasami (np w kolejnych rozdziałach) treść się nieco powtarza, ale dla mnie jest to nawet lepszym rozwiązaniem – jestem pracującą mamą, nie zawsze czytam książki kiedy jestem w pełni sił umysłowych 😀 a raczej po pełnym wrażeń dniu (po pracy, kiedy dziecko już uśnie, no i po tym jak umyję parę zaschniętych garnków z całego dnia), dlatego w ogóle mi to nie przeszkadzało, wręcz przeciwnie.

WNIOSKI

W bardzo łatwy sposób można nauczyć się regulować emocje. Najpierw własne – serdecznie polecam! – a następnie pokazać dziecku (przez własne zachowanie, jak i tłumacząc starszym dzieciom pewne zależności) jak może zarządzać emocjami. I uwaga – nie chodzi o „samokontrolę”, która jest przereklamowana! Zarządzanie emocjami, ich zrozumienie, ma wpływ nie tylko na samopoczucie naszego dziecka, ale także na jego późniejszy sukces życiowy i satysfakcję.

GDZIE KUPIĆ?

Książkę można nabyć w wielu księgarniach internetowych, zarówno w wersji papierowej, jak i ebooka:

 

Książkę Self-reg możesz także kupić na stronie wydawnictwa Natuli: KLIK