//Jak płacić mniej w restauracjach w Hiszpanii?
jak płacić mniej w restauracjach w Hiszpanii

Jak płacić mniej w restauracjach w Hiszpanii?

W Hiszpanii życie toczy się w barach i restauracjach. Hiszpanie naprawdę niezłą część domowego budżetu wydają na jedzenie na mieście. Jestem przekonana, że wydają więcej na piwo w barach niż na to, które piją w domu, o ile piją 😉 No i nie wspomnę już o jedzeniu. Nigdy wcześniej nie wydawałam tyle na jedzenie na mieście, co teraz, a dodajmy, że ja wcale nie rozbijam się po barach i restauracjach i jestem raczej z tych osób, które wcale nie tak często (w porównaniu z Hiszpanami) jedzą na mieście. Szczególnie od kiedy mieszkamy w Madrycie – ceny tutaj mogą być naprawdę wysokie. Żeby nie powiedzieć zaporowe. Oczywiście trzeba wiedzieć gdzie pójść, żeby zjeść i nie zapłacić miliona euro, na przykład na tapas można iść w następujące miejsca:

No i oprócz tego nie ma to jak czasami wyjść sobie do restauracji. Celebrować jakąś okazję, albo nawet bez okazji. Jak Hiszpanie. No i jak by tutaj tanio wyjść do restauracji w Hiszpanii?

EL Tenedor – znaczy Widelec

Naszym odkryciem jest aplikacja El Tenedor (jest też dostępna na stronie internetowej: https://www.eltenedor.es/), dzięki której można zrobić wiele fajnych rezerwacji, oto mniej więcej skrót jak działa El Tenedor:

– możesz tam wyszukać restauracje oferujące zniżki % w danym mieście (w Hiszpanii jest sporo tych miast! Co prawda nie w każdym jest taki duży wybór jak w Madrycie, no ale, zawsze coś!). Zniżki są od 20 do 50 procent, co moim zdaniem jest naprawdę niezłym dealem!

– możemy też wyszukać restaurację, do której mamy ochotę pójść, nawet jeśli jeszcze nie wiemy na co mamy ochotę (jest spis restauracji według rodzaju i kraju/regionu pochodzenia kuchni). Z restauracji, które nam się wyświetlą, nie wszystkie oferują zniżki, w niektórych nie można dokonać rezerwacji za pośrednictwem portalu, jednak jest to bardzo szeroki spis restauracji dostępnych w danym mieście (coś podobnego do Trip Advisor).

– robiąc rezerwację przez nasze konto (nawet jeśli restauracja nie oferuje zniżki), zbieramy punkty, które później można wykorzystać jako zniżkę w kolejnych restauracjach (punktów nie akceptują wszystkie restauracje, ale i tak jest ich sporo!).

 – często zniżki są dostępne na dni robocze. Na weekendy i dni świąteczne czasami nie ma zniżek (bo wtedy i tak do restauracji chodzi więcej ludzi), ale nie jest to zasadą. Trzeba śledzić! 

– możemy też po prostu pójść na żywioł: na stronie/w aplikacji możemy wybrać listę restauracji oferujących najwyższą zniżkę w danym dniu/tygodniu (co się oczywiście zmienia!)

Z tego co kojarzę, aplikacja ma swoje odpowiedniki (żeby nie powiedzieć że tłumaczenia!) jako The Fork i La Fourchette.

 

Pułapka napojowa

O czym warto pamiętać, rezerwując stolik w restauracji za pomocą El Tenedor?

Po pierwsze, trzeba doczytać jakie są warunki promocji. W większości restauracji zniżka obejmuje dania z karty, nie obejmuje menu specjalnych ani napojów (od butelki wody do butelki wina – zwykle wszystko jest w standardowej cenie). Raz mi się chyba zdarzyło, że zniżka nie obejmowała deserów (zostało to jasno napisane, na dodatek miły pan kelner mi o tym przypomniał w restauracji, chociaż oczywiście nie musiał).

My zwykle przy wejściu do restauracji mówimy, że mamy rezerwację z tego portalu, na takie i takie nazwisko. Nie wiem czy jest to konieczne, ale sądzę, że w taki sposób ułatwiamy obsłudze pracę, nie muszą pamiętać tylu rzeczy. Wolimy też dopytać o warunki, które potrawy mają zniżkę 🙂 (zazwyczaj jest to cała karta restauracyjna).

Sprawdź rachunek! Zdarzyło się nam ze dwa razy (ale dwa razy na WIELE razy), że dostaliśmy rachunek z kompletnymi kwotami za zamówione dania, bez zniżki. Żaden problem – należy zgłosić to obsłudze, ceny zostaną poprawione. Nie umiem powiedzieć, czy to było celowe działanie kelnerów („a może zapłacą całość”), ale chcę wierzyć że nie, że po prostu obsługując wielu klientów przy wielu stolikach zapomniało się im kliknąć przycisk zniżki w kasie fiskalnej 😉 Na szczęście dla klienta, na stronie Tenedora jest też informacja, że jeśli restauracja pobierze kompletną cenę, bez zniżki, a ty nie zdasz sobie z tego sprawy w momencie zapłaty, a np. później czytając paragon w domu, możesz wysłać do nich skan paragonu, a kwota zostanie ci oddana. Nic straconego.

Warto pamiętać, że zwykle tylko kilka stolików w restauracji ma zniżkę danego dnia, jest ich ograniczona ilość.

Jak jedzą Hiszpanie? Więcej szczegółów w artykule:

Ogólnie Tenedora (jak go potocznie nazywamy…) używamy w dwóch celach: albo żeby zjeść taniej w zwykłej cenowo restauracji, albo aby zjeść za „normalną”, madrycką cenę w jakiejś super restauracji, na którą w normalnych warunkach byśmy sobie nie pozwolili, z powodu kosmicznych, jak dla nas, cen.

Ogólnie wychodząc na miasto na kolację w ciągu tygodnia staramy się wydać nie więcej niż 20-25 euro, a w weekend około 25-30 euro za osobę, wliczając w to napoje i deser (który często jest moim ulubionym elementem 😉 ). Nie pijemy alkoholu z wyjątkiem lampki wina albo piwka (ja teraz bezalkoholowe 0,0%, karmię piersią), jeśli ktoś ma ochotę na więcej wina czy drinka, to cena może się odpowiednio podnieść. To tak w celu uszczegółowienia, co nie jest i co jest dla nas kosmicznymi cenami.

Jeśli celem Twojej podróży jest Madryt, to zachęcam do przeczytania:

 

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące działania El Tenedor, daj znać! Postaram się tu na nie odpowiedzieć 🙂