//J. hiszpański: Serial po hiszpańsku, z napisami BEZPŁATNIE I LEGALNIE. Cuéntame
serial hiszpanski legalnie i gratis

J. hiszpański: Serial po hiszpańsku, z napisami BEZPŁATNIE I LEGALNIE. Cuéntame

Jestem człowiekiem technologii, ale muszę przyznać, że jeśli chodzi o seriale, to mam niezłe opóźnienie. Zarówno anglojęzyczne, jak i hiszpańskie. Odkryłam niedawno coś superowego i chcę się tym podzielić z całym światem (oczywiście mam na myśli świat, który jest tak samo opóźniony serialowo jak ja, bo na bank jest wiele osób, które znają to, co chcę dzisiaj tu polecić)! Hiszpański serial, z napisami po hiszpańsku, do oglądania na stronie internetowej (dostępne wszystkie odcinki), a na dodatek bezpłatnie i legalnie!

No dobrze, ale przechodząc do polecanego serialu po hiszpańsku i z napisami

Cuéntame cómo pasó – to serial, którego produkcja została rozpoczęta w 2001 roku i opowiada on o losach typowej hiszpańskiej rodziny. Akcja rozpoczyna się w roku 1968 i to jest jednocześnie pierwszy sezon serialu. Co jest ciekawe i niespotykane (no dobrze, może nie licząc polskiego serialu „Klan” – swoja drogą jeszcze go można obejrzeć?), serial jest nagrywany do dziś, z tymi samymi bohaterami (mniej więcej… Niektórzy odeszli z niego w sposób naturalny 🙁 ), a bohaterowie, którzy w pierwszym sezonie (czyli w roku 2001 – odpowiadającym akcji z 1968) miały 10, 20 czy 45 lat, teraz są o tyle samo lat starsze, możemy śledzić jak zmieniło się ich życie na przestrzeni tylu lat!

Dlaczego tak bardzo polecam hiszpański serial Cuéntame

Oprócz nauki języka hiszpańskiego daje nam przede wszystkim dość kompletny obraz hiszpańskiego społeczeństwa. To serial idealny dla osób, które interesują się Hiszpanią i są ciekawe jak wyglądało życie kilkadziesiąt lat temu, ale bez konieczności studiowania tomów historycznych.

Możemy zobaczyć jak mama wysyła synka, który coś nabroił, do księdza aby się wyspowiadał, jak starsze panie nawet boją się wspomnieć opowiastki o duchach, widzimy że branie pigułki antykoncepcyjnej to wielki skandal obyczajowy (i że nie była ona powszechnie dostępna), widzimy jak wyglądała typowa hiszpańska rodzina w czasach gen. Franco – im więcej dzieci w rodzinie, tym większym poważaniem się cieszyła wśród społeczności i w kościele, żona nie pracowała lub pracowała w domu (np. bohaterka serialu – Merche – dorabiała w domu wykonując prace krawieckie), a ojciec miał często dwie prace, jedną w normalnych godzinach, od rana, a drugą po południu, aby utrzymać tak liczną rodzinę… I wiele innych ciekawostek.

Oczywiście jest to pewien wycinek, na pewno nie wszystkie hiszpańskie rodziny miały takie samo życie, ale na pewno jest to dość reprezentatywny obraz.

hiszpański serial do oglądania w internecie bezpłatnie

Poziom j. hiszpańskiego konieczny do oglądania serialu Cuéntame

Moim zdaniem poziom konieczny do oglądania tego serialu to około B2, jeśli masz mocne B1, to też możesz się zabrać za jego oglądanie, chociaż ja oglądam ten serial z moim mężem Hiszpanem i czasami pytam się go co oznaczają poszczególne słówka, a on mówi że nie wie. Pewnie jakieś słówka z epoki 😉 Więc nie martw się hiszpańskimi słówkami sprzed 50 lat albo szeroko występującymi kolokwializmami, tylko śmiało oglądaj.

Jednak chciałabym, aby nikt z poziomem języka B1 i poniżej nie poczuł się zniechęcony. Poza tym każdy ma nieco inny poziom poszczególnych kompetencji językowych: jedna osoba może lepiej się wypowiadać, pisemnie czy ustnie, a druga będzie o wiele lepiej rozumiała wypowiedź lub tekst pisany. Najlepiej po prostu samemu spróbować!

Do każdego odcinka dostępne są napisy, tak naprawdę to chyba wyświetlają się automatycznie, bo my nigdy ich nie szukaliśmy ani nie włączaliśmy, a zawsze oglądamy z napisami (czasami siadamy sobie i oglądamy jeden odcinek przy kolacji – kiedy jesz i sałata chrupie między zębami napisy się bardzo przydają). Napisy czasami są lekko opóźnione albo skrócone w porównaniu z tym, co mówią bohaterowie serialu, ale to może i lepiej, mamy szansę najpierw usłyszeć tekst.

Gdzie można obejrzeć ten serial hiszpański?

Ależ proszę, oto udostępniam adres strony, na której można obejrzeć serial bezpłatnie i legalnie, a jest to strona internetowa hiszpańskiej telewizji:

Tutaj link do pierwszego sezonu

A tutaj link do wszystkich dostępnych do tej pory sezonów

Oprócz tego na podstronie serialu jest mnóstwo informacji na jego temat, ale ja nie radzę tego czytać. Obecnie serial jest nagrywany 20 lat później od pierwszego sezonu, więc po co sobie psuć rozrywkę czytając z góry co się z kim stanie, kto z kim będzie chodził i co zrobi przez najbliższych 20 lat? Gdy znudzi mi się oglądanie wszystkich odcinków, wtedy poczytam streszczenie na stronie 🙂

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony telewizji hiszpańskiej i na pewno łamię ich publikacją milion praw autorskich, do wizerunku i innych, ale w końcu reklamuję ich serial i chcę dodać mu (jeszcze więcej) popularności, a na dodatek opisuję go w samych superlatywach (sí, todo perfecto).

Ja wiem że teraz w erze Netflixów i innych aplikacji można oglądać pewnie dowolny serial na dowolnym urządzeniu, a ten hiszpański serial właśnie można oglądać na przykład na komórce czy na tablecie, bo jest dostępny bezpłatnie w internecie.

Aha, a tak na marginesie to całe mnóstwo innych hiszpańskich seriali jest dostępnych na stronach telewizji – i o tym też będą kolejne wpisy na blogu, bo sama najpierw chcę też na nie rzucić okiem 🙂