//J. hiszpański. Bezpłatne kursy po hiszpańsku
kursy po hiszp bezpłatnie online

J. hiszpański. Bezpłatne kursy po hiszpańsku

Jeżeli uważasz, że najlepszy sposób nauki i utrwalania języka hiszpańskiego polega na kontakcie z żywym językiem, to… jak najbardziej się z tobą zgadzam. Aby nauczyć się języka obcego, najlepiej jest z nim jak najwięcej obcować! I to na każdej płaszczyźnie: używając go w mowie, pisząc w tym języku, czytać (czy to nie jest najprostsze?…) i oczywiście potrafić zrozumieć wypowiedź ustną!

Zarówno na egzaminach DELE z hiszpańskiego, na kursie językowym, jak i w najbardziej przyziemnej komunikacji z osobami mówiącymi po hiszpańsku, jest po prostu koniecznością, aby potrafić je zrozumieć. I tutaj oczywiście mamy różne stopnie trudności. Co innego obejrzeć film po hiszpańsku z napisami po hiszpańsku, gdzie z kontekstu i napisów możemy wydedukować co mówi bohater, co innego oglądać wiadomości czy program rozrywkowy, przecież każda rzecz ma swój styl i tzw. rejestr językowy, czyli słowa bardziej lub mniej formalne, a wyższa szkoła jazdy to na przykład rozmowa przez telefon, podczas której mamy wiele utrudnień. Nie widzimy osoby, z którą rozmawiamy. Mogą wystąpić zakłócenia na linii, osoba może się znajdować na hałaśliwej ulicy, albo akurat może się zdarzyć, że w miejscu, z którego dzwonimy jest kilka osób, które głośno rozmawiają. Ja sama dość długo obawiałam się rozmawiać przez telefon po hiszpańsku, a teraz rozmawiam przez telefon co najmniej 10 razy dziennie i to najczęściej z obcymi osobami… Wszystko jest kwestią wprawy!

Dlatego trzeba ćwiczyć język, we wszystkich jego płaszczyznach. Dzisiaj chciałabym przekonać cię do różnego rodzaju kursów prowadzonych w języku hiszpańskim, które są dostępne praktycznie z każdego urządzenia, jedne krótsze, a drugie dłuższe, co ci się przyda w zależności od tego, jak bardzo chcesz pogłębić dany temat.

Oprócz oczywistej korzyści ćwiczenia języka mamy także możliwość poszerzenia horyzontów z wybranej przez nas dziedziny.

Na dodatek większość kursów, które Ci przedstawiam, jest bezpłatna – wystarczy że się na nie zarejestrujesz. Dostępne są dwa rodzaje kursów. Pierwszy to taki, na który możesz się zarejestrować i zacząć go realizować praktycznie od razu, nie ma żadnych ram czasowych, a drugi rodzaj to kursy, które mają wyznaczoną datę rozpoczęcia i zakończenia, podczas których możesz rozmawiać na forum z innymi uczestnikami kursów, dzielić się uwagami i pytaniami. Moim zdaniem żaden z tych rodzajów nie jest ani lepszy ani gorszy, zależy czego szukasz.

Oczywiście lekcje możesz przerabiać w dowolnej chwili, o dowolnej godzinie, nie ma zajęć „wspólnych”, gdyż najczęściej są to kursy przeznaczone dla osób z całego świata, z różnych stref godzinowych, dlatego nie ma zwykle wyznaczanych lekcji na konkretną godzinę.

Oczywiście chyba jest jasne, że kursy tego rodzaju przeznaczone są dla osób, które znają hiszpański na niezłym poziomie. I uwaga, tutaj nie mogę podać konkretnego poziomu, gdyż zależy on od kursu. Przypuszczam, że najprostsze kursy, te najbardziej ogólne, można zacząć przerabiać już od poziomu B1, tym bardziej że bardzo często są dostępne napisy do tego, co mówi wykładowca, ale niektóre kursy mogą być o wiele bardziej skomplikowane.

kursy online bezpłatne po hiszpańsku

Przygotowanie do egzaminu z hiszpańskiego?

Takie kursy są świetnym przygotowaniem do egzaminów językowych, omawia się na nich dość szczegółowo różne zagadnienia. No a jak pewnie dobrze wiesz, egzaminy językowe mają swoje wybrane tematy, ja się śmieję, że ostatnio to prawie zawsze jest globalne ocieplenie i ochrona środowiska naturalnego 😉

Strony z (w większości) bezpłatnymi kursami po hiszpańsku:

TUTELLUS.com

Oferuje kursy płatne i bezpłatne, ja oczywiście polecam zacząć od tych drugich – żeby sprawdzić, czy pasuje nam ich format i działanie strony. Aby wyszukać kursy bezpłatne (domyślnie pojawiają się wszystkie, te płatne także), możesz wpisać słowo GRATIS w wyszukiwarkę na górze po prawej stronie. Pojawi ci się ekran z tematami kursów (różne, umiejętności i przedsiębiorczość, marketing i serwisy społecznościowe, projektowanie graficzne, 3D i stron internetowych, języki itp.), spośród których wybierasz interesującą branżę.

Niektóre kursy to tak naprawdę „kursiki” – mają tylko kilkanaście minut, inne oferują kilka, kilkanaście lub więcej godzin wykładu. Nie oszukujmy się – w przypadku oglądania kursów w celu „podtrzymania” języka hiszpańskiego nawet kilkanaście minut kontaktu z językiem już gra dużą rolę.

Jeśli chodzi o kursy płatne, to można albo wykupić każdy kurs, który byśmy chcieli przerobić, osobno, a drugą opcją jest zapisanie się na subskrypcję miesięczną – najniższa cena to 9,90 euro. UWAGA: jeśli zdecydujesz się na tę opcję, to pamiętaj, że płatność jest pobierana automatycznie co miesiąc, o ile jej nie odwołasz. Żeby nie było, że nie ostrzegłam 🙂

Masz też do wyboru plan nauki, aby po określonym czasie (np. 6 miesięcy) stać się specjalistą od danego tematu (i to oczywiście po hiszpańsku), na przykład z dziedziny marketingu internetowego, zostaną ci zasugerowane konkretne kursy potrzebne do skończenia takiej specjalizacji. W zależności od kursu, możemy otrzymać certyfikat ukończenia jedynie z logo Tutellus, ale są też kursy organizowane przez różne instytucje, na dyplomie może pojawić się też ich logo. Warto to sprawdzić przed rozpoczęciem przerabiania kursu, tak samo jak opinie na jego temat. Niektóre z certyfikatów można dodać na Linked in (jako oficjalnie ukończonych kursów). Na każdy kurs można się zapisać w dowolnym momencie.

Co mi się nie podobało w tej stronie, to fakt, że po zapisaniu się na jakikolwiek kurs, co kilka dni otrzymywałam e-maile reklamujące kolejne kursy, wydało mi się to dość nachalne (naprawdę w bardzo dużej ilości).

MIRIADA X

Jest to strona z kursami, które jednak zwykle są trochę dłuższe niż te z Tutellusa. Kursy dostępne tam są przygotowywane przez uniwersytety hiszpańskie i z krajów Ameryki Południowej. Kursy te są zazwyczaj bardzo wyspecjalizowane, z wielu różnych dziedzin. Trwają nierzadko kilka miesięcy, a poszczególne moduły są „uwalniane” dopiero w określonym czasie. Może skutkuje to co prawda mniejszą dostępnością kursów w danym momencie, ale za to przerabianie kursu z większą liczbą osób może być bardziej motywujące.

Jeśli interesujący nas kurs rozpocznie się dopiero za jakiś czas, mamy możliwość zapisania się na niego, a następnie otrzymamy przypomnienie o dniu rozpoczęcia zajęć.

FLOQQ

Strona internetowa z bezpłatnymi kursami po hiszpańsku, jednak jakoś mnie nie zachwyciła swoją ofertą. Kursy są dostępne na różne tematy, to fakt, ale dużo kategorii tematycznych jest pustych, czego nie rozumiem. Jeśli stworzysz kurs na dany temat, dopiero dodajesz kategorię, a nie skazujesz użytkownika strony na sprawdzanie co tam jest dostępnego (i okazuje się, że NIC).

Dostępne kursy są zazwyczaj dość krótkie, od 20 minut do godziny, jeden z najdłuższych trwa 3 godziny. Tematyka jest dość różnorodna, joga, szkolenie psów, marketing internetowy, jakieś rzeczy kulinarne… Można sobie posłuchać.

Zawsze lepiej żeby coś tam gadało w tle po hiszpańsku, niż na przykład reklamy z tv, dlatego proponuję.

COURSERA

Chyba Courserę wszyscy znają, a jeśli nie, to czas najwyższy poznać tę stronę, która oferuje całe mnóstwo kursów w języku angielskim, ale ale, uwaga, po hiszpańsku także! Aby sprawdzić jakie są dostępne kursy po hiszpańsku, należy najechać na przycisk Explore, znajdujący się po lewej stronie na górze, tuż obok logotypu Coursera i wybrać interesujący nas zakres. Następnie, gdy pojawią się wyniki wyszukiwania, musimy wybrać filtrowanie: Język hiszpański (Language: Spanish) i oto pokażą się nam kursy, które są dostępne po hiszpańsku.

UWAGA: niektóre z nich mogą być faktycznie dostępne po hiszpańsku, ale tylko jako napisy 😉 Jeżeli oryginalny kurs jest przeprowadzany po np. angielsku, a ktoś miły dorobił do niego napisy w języku hiszpańskim. Jest to bardzo łatwe do zobaczenia, gdyż po tytule kursu (po angielsku albo po hiszpańsku) możesz się spodziewać, w jakim języku będzie kurs.

Bezpłatne kursy dla ilustratorów i projektantów graficznych

Jeżeli interesuje Cię ten zakres tematów, to klikaj, kursy są zamieszczone na YouTubie, są zrozumiałe nawet dla laików – a przynajmniej niektóre z nich (które obejrzałam).

Kurs programowania w Javie dla początkujących (po hiszpańsku)

Ja się na tym nie znam, więc nie powiem czy jest dobrej jakości, ale jest to kolejny kurs, który jest dostępny na YouTubie, składa się z 40 lekcji (a każda z nich trwa około 40-60 minut). Jak dla mnie głos pana prowadzącego miły, spokojny ale z momentami entuzjazmu, wstępnie ok, a co do reszty to czekam na opinie 🙂kursy po hiszpańsku bezpłatnie

Kurs Google Actívate – różne tematy, przedsiębiorczość, technologie, marketing

Nie wiem czy odpowiedniki takich kursów organizowanych przez Google istnieją w innych krajach, ale w Hiszpanii całkiem nieźle to działa, jako kursy online i jako wydarzenia fizyczne, na które można udać się osobiście i nauczyć się czegoś nowego z wymienionych wyżej dziedzin.

Nie ma jednak żadnych przeszkód aby osoba mieszkająca poza Hiszpanią zapisała się na taki kurs online, bardzo zachęcam. Do wielu kursów dołączony jest pdf ze streszczeniem prezentacji.

Kurs programowanie w HTML5

Nie mam pojęcia czy html5 to hit czy kit, ale owszem, znalazłam taki kurs, to dlaczego by go tu nie pokazać. Niech każdy zainteresowany sobie sam oceni, czy warto go zrobić.

UniMOOC – hiszpańska strona z kursami, bezpłatnymi

Kursy są tutaj bezpłatne, a jeżeli jesteśmy zainteresowani otrzymaniem dyplomu, musimy dodatkowo dopłacić 12 euro. Tematyka: przedsiębiorczość, biznes, strategia.

Kursy online UNED

UNED, czyli hiszpański uniwersytet Universidad Nacional de Educación a Distancia, także oferuje niezły wachlarzyk kursów online. Tematy: przeróżne, coś jak Courserze (no może trochę mniej, ale za to więcej kursów po hiszpańsku). Polecam zajrzeć.

OJALA

Strona internetowa z kursami z dziedzin marketingu, social mediów, tworzenia aplikacji na iPhona i system Android, programowania i sprzedaży… Wygląda bardzo interesująco. Są dostępne kursy płatne i bezpłatne.

eDX – kursy po hiszpańsku z wielu dziedzin

Nie wiem czy to nie jest platforma z największą liczbą kursów online po hiszpańsku – a na pewno jedna z największych tego rodzaju! Znajdziesz tu kursy organizowane przez wiele uniwersytetów, na wiele tematów… Jedne rozpoczynają się w konkretnych dniach, a inne są tzw. self-paced, czyli do przejścia w dowolnym momencie życia.

 

Podjęcie pracy w Hiszpanii? Przekwalifikowanie się?

Podjęcie takiego kursu online jest świetnym pomysłem, jeżeli chciałbyś się na przykład douczyć fachowych określeń po hiszpańsku, z zakresu twojego zawodu albo jeżeli myślisz o zmianie zawodu. Potencjalny certyfikat to jedno, bo nie wszyscy pracodawcy mogą być nim zainteresowani (w Hiszpanii nadal wiele firm poważnie traktuje tylko oficjalne dyplomy, wydane np. przez uniwersytety albo specjalne jednostki szkoleniowe, zatwierdzone przez instytucję rządową), ale dzięki przerobieniu takiego kursu możesz zabłysnąć specjalistycznym słownictwem, szczególnie jeśli wiedzę z danego zakresu już masz, ale… po polsku. Moim zdaniem to niezły pomysł.

Co pominęłam:

Przygotowując ten wpis pominęłam platformy, na których roiło się od reklam i na których sama nie wiedziałam gdzie kliknąć, aby nie przenieść się na jakąś reklamowaną stronę. To fajnie jeśli strona na siebie zarabia, ale nie kosztem czytelności i wygody jej użytkowania.

Zobacz także:

Podcasty w języku hiszpańskim

Serial po hiszpańsku – bezpłatnie i legalnie

Nauka hiszpańskiego online – czy to ma sens?