//Espadryle… hiszpańskie buty ze sznurka

Espadryle… hiszpańskie buty ze sznurka

Dzisiaj taka ciekawostka, hiszpańskie buty zwane espadrylami. Są idealne jako pamiątka z Hiszpanii – być może niewiele osób wie o tym, że jest to całkiem fajna rzecz, którą można przywieźć z tego kraju. Można je kupić za kilka euro, w jednym – wybranym spośród wielu, to prawda! – kolorze, ale istnieją też (droższe) wersje fantazyjne – kolorowe, na koturnie, z wyższą podeszwą, wiązane w kostce itp…

Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony jednego z producentów espadryli: TUTAJ kliknij, aby przenieść się na ich piękną stronę internetową z pięknymi butami. 

Ale zanim kupimy espadryle, warto poznać troszkę ich historii (nie będę się rozpisywać – nie przepadam za historią, nawet jeśli jest to historia butów).

Espadryle – co to za buty?

Prawdopodobnie twórcy hiszpańskich espadryli zainspirowali się starożytnymi egipskimi i rzymskimi sandałami. Pierwszy ślad espadryli w Hiszpanii to rok 1322 w Katalonii, chociaż są też źródła (na końcu wpisu – link do artykułu po hiszpańsku), które wspominają, że pierwsze espadryle pojawiły się w Hiszpanii 4000 lat temu – co już samo w sobie wydaje mi się nieprawdopodobne, bo 4000 lat temu na Półwyspie Iberyjskim Hiszpanii jeszcze nie było (ha – nie lubię historii, ale takie rzeczy to wiem. I domyślam się, że autorom chodziło o teren obecnej Hiszpanii, ale należy pisać z należytą dokładnością (o co zawsze się staram na moim blogu – jak wychodzi to już inna sprawa).

Na początku były to buty biednych ludzi, ale z czasem się to zmieniło – teraz nawet bardzo drogie marki modowe mają je w swojej ofercie i sprzedają za setki albo tysiące euro! No i teraz w wielu tradycyjnych strojach hiszpańskich z różnych regionów jest to niezbędny element.

W latach 50. takie postaci jak Pablo Picasso i Salvador Dalí zaczęli się pokazywać w espadrylach, co niewątpliwie podniosło ich (butów, nie artystów) prestiż w świecie mody.

Alpargatas – zapamiętaj hiszpańską nazwę, jeśli chcesz je kupić

Po hiszpańsku buty te nazywają się alpargatas (tak się też mówi na domowe kapcie – to taka drobna uwaga) albo esparteñas (esparto to rodzaj sznurka, bez wdawania się w szczegóły materiałoznawstwa).

Wyczytałam 😉 że espadryle są zawsze w modzie! Więc nie musisz się przejmować, że gdy je kupisz, za kilka miesięcy nie będą już do założenia – jeśli tak, to tylko ze względu na klimat, na modę nie! Ja się co prawda na modzie nie znam, ale widzę na ulicach Madrytu, że takie buty są noszone zarówno przez kobiety jak i mężczyzn, do ubrań „codziennych” i bardziej eleganckich. Niektóre kolekcje oferują także buty tego typu dla panien młodych – ja sobie doskonale wyobrażam pójście do ślubu w takich butach, żaden problem!

Espadryle mogą być wsuwane, ale także wiązane, widziałam nawet modele w stylu „klapki”. Są to buty przewiewne, jednak sposób ich wykonania (sznurek, juta i materiał) znacznie utrudnia ich pranie. Radzę pomyśleć o tym fakcie przy wyborze koloru (albo zastanowić się, czy będziemy chodzić w tych butach np. po ścieżkach, czy tylko po promenadzie przy plaży). Niektóre z espadryli są wykonane z zamszu albo nawet ze skóry (odpowiednio podnosząc przy tym cenę butów, rzecz jasna).

Klikając na zdjęcie tych espadrylowych sandałków przeniesiesz się na stronę sprzedawcy – firma miMaO.es.

pamiątka z Madrytu espadryle

Uwaga, pułapka

Ważne: zawsze przy zakupie takich butów obsługa sklepu mówi, że nic nie szkodzi, jeśli but jest troszkę za ciasny, bo gdy go założymy kilka razy, „rozchodzi się”. To jest pewnie prawdą, natomiast ja się przyznaję, że kupiłam, sama dla siebie dwie pary espadryli, które mi się nie rozchodziły i są po prostu za małe. Oczywiście przy zakupie pani zapewniała, że muszą być takie „ciaśniejsze”, żeby później mi nie spadały ze stopy, no ale.. Niestety tak się nie stało. Więc trochę się sugeruj poradą sprzedawcy, a trochę też własnym odczuciem na stopie.

W zależności od sklepu (czy jest bardziej „na większą skalę” czy też taki „ręcznie robione”) rozmiary mogą się różnić od naszego „standardowego” rozmiaru stopy, dlatego warto je przymierzyć i chwilkę w nich pochodzić. Mnie udało się jednak kupić kilka par (na przestrzeni lat), które były dla mnie wygodne. W sklepach, gdzie espadryle są ręcznie robione, radzę zwrócić uwagę na to, czy buty są symetryczne, bo prawda jest taka, że czasem mogą być po prostu krzywe. Pomimo tego, ja wole kupić espadryle w takich właśnie zakładach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, gdzie sprzedawcami są osoby, które znają ten biznes, buty itp. od podszewki (od cholewki albo od podeszwy, może brzmi lepiej). Ale można kupić takie buty także w sieciowych sklepach (np. widziałam je kiedyś w H&M i w hiszpańskim domu towarowym El Corte Inglés, jednak bardziej autentyczne wydają mi się te z małych zakładów szewskich).

Ciemne kolory butów mogą farbować stopę albo paznokcie. 

Dobra pamiątka z Madrytu

Już napisałam kiedyś, że mimo że espadryle nie są jakoś szczególnie typowe dla Madrytu, to jednak właśnie w tym mieście znajduje się wiele miejsc, w których wytwarzane są one ręcznie (i inne, które sprzedają espadryle bardziej „przemysłowe”, ale za to oferują większy wybór). W innych miejscach Hiszpanii też pewnie można kupić takie buty stacjonarnie, ale to właśnie w Madrycie widziałam największe zagęszczenie sklepów z alpargatas. Jeśli chcesz zobaczyć gdzie przykładowo można kupić takie „alpargaty” 😉 w Madrycie, zajrzyj do wpisu Pamiątki z Madrytu. Podaję tam adresy kilku sklepów w tym mieście. Jeśli przebywasz w innej miejscowości niż Madryt i zastanawiasz się czy możesz tam kupić espadryle, wystarczy że wpiszesz w wyszukiwarkę: „alpargatas de esparto ….” gdzie kropeczki są nazwą miasta albo nazwą najbliższego większego miasta. 

Espadryle w Polsce?

A teraz ja mam pytanie: czy można kupić espadryle w Polsce? Są dobrej jakości? I jak cena, tanio, drogo? Są produkowane w Polsce czy sprowadzane z Hiszpanii (a może z Chin?). Mając wybór, chętniej kupiłbyś takie buty w Polsce czy w Hiszpanii?

 

Linki do stron, z których korzystałam przy przygotowywaniu artykułu:

https://www.spanishoponline.com/

https://www.pisamonas.es/blog/alpargatas-de-esparto.html

https://www.calzadosvidorreta.com/blog/historia-de-las-alpargatas

Mr Vintage – Espadryle – letnie buty ze sznurka