//Egzaminy DELE z hiszpańskiego – FAQ
egzamin dele hiszpański

Egzaminy DELE z hiszpańskiego – FAQ

Czy są tutaj osoby, które zdały lub mają w planie zdać któryś z egzaminów DELE?

Jeśli tak, to przygotowałam specjalny wpis egzaminacyjny z najczęściej zadawanymi pytaniami. Najpierw trochę o mnie.

Zdałam tylko jeden z egzaminów DELE: ten na poziomie C1. Było to w 2013 roku i od tamtej pory mój poziom hiszpańskiego ciągle się podwyższa. Nic dziwnego – mieszkam w Hiszpanii. Byłabym głupia, gdybym nie korzystała z takiego dobrodziejstwa językowego. Nawet więcej – hiszpański jest źródłem mojego zarobku, więc muszę się w nim ciągle doskonalić. Tak to jest z nauką języka, jeśli przestajesz się go uczyć, to się cofasz! Na szczęście nie sprawia mi to problemu, a przyjemność.

Czy mogłabym teraz zdać egzamin DELE C2? Sądzę, że pewnie tak.. 🙂 Kiedyś pewnie spróbuję.

Wiem jednak, że wiele osób stresuje się przed egzaminami DELE i chociaż nie mam doświadczenia na niższych poziomach, to mam trochę obeznania ogólnie co do poziomów i struktury egzaminów. Dlatego postanowiłam, że podzielę się informacjami, które mam. Troszkę powtórzę się za oficjalnymi stronami, ale resztę opowiem z własnego doświadczenia 🙂

FAQ Instytut Cervantesa

Na sam początek proponuję Ci zapoznać się z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami na nie, zamieszczonymi na stronie Instytutu Cervantesa. Jest to całkiem niezłe kompendium, założę się, że nawet nie wpadłeś na to, aby zadać niektóre pytania. Kliknij TUTAJ aby poznać owe pytania i odpowiedzi.

Ja ze swojej strony mam kilka uzupełnień, które sądzę, że warto dodać, abyś miał jak najmniej wątpliwości (bo nie wiem czy jest możliwe wyeliminować wszystkie wątpliwości przed egzaminem!).

Czy warto zapisać się na kurs specjalistyczny przed przystąpieniem do egzaminu DELE?

Moim zdaniem może być to przydatne na poziomach do B2 włącznie. Znasz pewnie moją opinię na temat grupowych kursów językowych (a jeśli nie, to możesz ją poznać TU, w skrócie: nie przepadam za grupowymi kursami językowymi). Na poziomie języka C1, moim skromnym zdaniem, lepiej jest mieć indywidualne lekcje, nawet kosztem ilości godzin, na rzecz jakości. Już tłumaczę o co mi chodzi. Na poziomie C1 Twoje wypowiedzi muszą być złożone i kompletne. Nie jestem pewna, czy na lekcji grupowej masz możliwość wystarczającego rozwinięcia wypowiedzi – ledwo zaczniesz i już Ci przerywa inna osoba. Na lekcji indywidualnej możesz mówić i mówić, lektor poprawia indywidualnie Twoje błędy, możesz skupić się na tym, co najsłabiej Ci idzie w danym momencie, możesz pisać mnóstwo wypracowań, które będą sprawdzone przez kogoś kompetentnego, a nie tylko odrabiać głupie ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń sprawdzane w grupie według zasady: każda osoba czyta kolejny przykład z pracy domowej (a wypracowania pisać raz na dwa miesiące – no proszę, czy tak nauczysz się dobrze pisać?).

Jestem przekonana, że na korzyść Ci wyjdzie nawet mniejsza ilość lekcji, ale sam na sam z lektorem, a nie kurs grupowy. To tylko moje zdanie, na podstawie doświadczeń. W Twoim przypadku nie musi być tak samo.

Ile kosztuje egzamin DELE?

Koszt egzaminu jest moim zdaniem wysoki. Może to być jeden z powodów, dla których egzaminów nie zdają wszyscy jak leci. Dla Ciebie to może być świetny wyróżnik wśród innych kandydatów do pracy, do stypendium, jako osoby pracowitej, która potrafi osiągać swoje cele.

Koszt zmienia się co roku i zależy od poziomu (im wyższy poziom, tym droższy egzamin), obecnie widełki według poziomów to 360-630 złotych. Niektórzy szczęśliwcy mogą mieć zniżki 🙂 Na przykład przy podejściu do kolejnego egzaminu DELE można odliczyć sobie od jego ceny 25%, warto nie zapomnieć o tym przy zapisie!

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że taka cena egzaminu w dużej części pokrywa faktyczne koszta przeprowadzenia egzaminu. Na pewno część zachowuje sobie szkoła językowa, która przeprowadza egzamin, to też kosztuje: sala, osoby nadzorujące, infrastruktura (nie możemy pisać egzaminu w parku!). Potem ktoś musi przeprowadzić z nami egzamin ustny, a nawet są to dwie osoby; za darmo przecież tego nie zrobią! Egzamin pisemny jest sprawdzany przez kompetentne osoby, które oczywiście pobierają za to swoje wynagrodzenie. Jeśli zastanowię się nad tym, to jestem w stanie zracjonalizować taką cenę egzaminu.

Kiedy będą wyniki egzaminu DELE?

No i tutaj kolejna sprawa, termin oczekiwania na wyniki. Jeśli zdasz egzamin w maju, to wyników możesz spodziewać się jakoś w sierpniu (tak było w moim przypadku). Więc jeśli potrzebujesz poświadczenia poziomu językowego do jakiejś konkretnej daty, to upewnij się że wyniki będą dostępne do tego czasu.

Ja dostałam login i hasło, z którymi musiałam się zalogować na podany przez centrum językowe adres internetowy (jakaś podstrona Instytutu Cervantesa), aby sprawdzić czy zdałam. Możesz się domyślić, że nadszedł taki moment, że myślałam już, że doszło do jakiegoś błędu w papierach i mój egzamin się gdzieś zagubił, dlatego nie ma jeszcze wyniku. Na szczęście zanim zaczęłam wydzwaniać do Instytutu Cervantesa, już otrzymałam swój wynik: APTO, czyli zdany. Byłam bardzo dumna, gdyż w 2013 roku egzamin DELE na poziomie C1 zdało 59% podchodzących do niego osób (źródło TU), mniej niż bym się spodziewała. Na DELE nie są przyznawane oceny, a jedynie zaliczenie (APTO) lub oblanie (NO APTO).

egzamin DELE hiszpański

Mówię po hiszpańsku ale odmianą meksykańską, czy mogę podejść do egzaminu DELE?

Tak, pewnie! Odmiana hiszpańskiego jakiej używasz nie ma znaczenia. Może być meksykańska lub jakakolwiek inna. Ważne jest to, że jeśli używasz osoby „vosotros”, to żebyś potem nie stosował zamiennie „ustedes”. Tak samo z wymową, musisz stosować się do zasad wymowy z jednego miejsca. O to chodzi o tej konsekwencji,  o której piszą na stronie Instytutu Cervantesa.

Jak oceniany jest egzamin DELE?

Bezpośrednio skieruję Cię do strony na ten temat (po hiszpańsku, ale na pewno zrozumiesz, bo to tylko tabelka 🙂 ): PUNKTACJA. Aby pomóc Ci zrozumieć tabelkę dodam tylko, że osobno oceniane są dwie części, z których musisz uzyskać minimalną liczbę punktów i osobno kolejne dwie (ich specyfika zależy od poziomu egzaminu). Chodzi o to, aby nikt nie zdał egzaminu bez minimalnej konkretnej zdolności językowej (pisanie, mówienie, itp).

Z jakich źródeł warto się uczyć?

W zależności od poziomu, na jakim aktualnie jesteś, być może jesteś już w stanie uczyć się z hiszpańskojęzycznych stron. Ja uczyłam się z bezpłatnych zasobów z internetu, ale muszę przyznać, że fakt zamieszkania w Hiszpanii bardzo mi pomagał w nauce (nie miałam za to żadnych lekcji przygotowawczych!). Oprócz typowych książek egzaminacyjnych polecam także czytanie artykułów z hiszpańskojęzycznej prasy, aby doskonalić język, a także być na bieżąco z wydarzeniami zachodzącymi w Hiszpanii.

Jak dobrze zdać egzamin DELE ustny?

O tym egzaminie ustnym trochę się rozpiszę. Moja pierwsza porada to: zrelaksuj się i pójdź na egzamin z dobrym nastawieniem. Egzaminy ustne są indywidualne, to znaczy, że wchodzisz do sali sam i rozmawiasz z egzaminatorem na wskazane tematy. Moim zdaniem to może zadziałać tylko na Twoją korzyść, gdyż egzaminator jest skupiony tylko na Tobie. Jeśli zapomnisz języka w gębie, to nikt Cię nie przegada (druga osoba podchodząca w tym samym czasie do egzaminu – bo jej nie będzie), a egzaminator powinien zadać Ci jakieś pytanie pomocnicze, zagadnąć – przecież oni doskonale wiedzą, że to jest stresujący moment.

Na pewno jest bardzo trudno trafić na sfrustrowanego egzaminatora, który w żaden sposób Ci nie pomoże i będzie chciał Cię udupić. W końcu to Hiszpanie, oni są naprawdę bardzo pozytywnie nastawieni do innych ludzi i nie są też zawistni. Naprawdę!

Nie pamiętam dokładnie treści zagadnienia, które miałam na moim egzaminie DELE C1, ale było to coś związanego z hiszpańskim jedzeniem. Czyli to był akurat wielki fart, bo ja uwielbiam jeść i do tamtego momentu spróbowałam już sporej liczby hiszpańskich potraw i mogłam powiedzieć naprawdę dużo na ten temat. Taki temat wskazuje też na konieczność zapoznania się z hiszpańską (szeroko pojętą) kulturą. Jedzenie, edukacja, rozrywka, styl życia, społeczeństwo – musisz mieć cokolwiek do powiedzenia na ten temat. Oczywiście jeśli mieszkasz w Polsce (a wiem że większość moich czytelników mieszka w Polsce!), to może być Ci trudno skonstruować dłuższą wypowiedź na temat hiszpańskich potraw jeśli nigdy wcześniej ich nie spróbowałeś, ale ważny jest otwarty umysł. Musisz wymyślić taką odpowiedź, która będzie jednocześnie odpowiadać na to trudne pytanie i poruszy wszystkie punkty w nim zawarte, ale jednocześnie to będzie coś Ci znanego, nawet bardzo stereotypowego. Jeśli nigdy nie jadłeś nic hiszpańskiego, to wyobraź sobie hiszpański bazarek, lodówkę Hiszpana, uderz do standardowych stereotypów. Oliwa z oliwek, warzywa i owoce, wino, szynka serrano, paella. Taak, Hiszpanie mają zdrową kuchnię, a że są bardzo turystycznym krajem, to na pewno turyści próbują też tych zdrowych potraw. Cokolwiek, co będzie odpowiadało na pytanie. Pamiętaj, że za zmianę tematu lub za nieuwzględnienie wszystkich zagadnień mogą Ci zostać odjęte punkty!

Pamiętam, że jak zdawałam egzamin DELE, to zdawałam go w Madrycie z osobami z wielu krajów. W przerwie pomiędzy częściami egzaminu troszkę z nimi porozmawiałam. Wyobraź sobie, że osoby, które podchodziły ze mną do egzaminu C1 nie potrafiły płynnie sformułować kompletnego zdania. A to my, Polacy, martwimy się, że nie umiemy wystarczająco dobrze mówić w języku obcym… Moim zdaniem jesteśmy sami dla siebie zbyt surowi.

A Ty? Jak się ma Twój hiszpański? Masz zamiar podejść do któregoś z egzaminów DELF? A może jeden z nich już jest za Tobą?

Jeśli nie jesteś pewien, czy chciałbyś zapisać się na egzamin, ale za to chcesz uczyć się hiszpańskiego, to zapraszam do zapisu na mini kurs hiszpańskiego:

 

 

Tak, chcę zapisać się na bezpłatny mini kurs hiszpańskiego

* Zapisując się na listę wyrażasz zgodę na otrzymanie dostępu do lekcji hiszpańskiego oraz informacji marketingowych/handlowych.