//Ciąża w Hiszpanii – odcinek 3.
ciąża w Hiszpanii interesujące artykuły

Ciąża w Hiszpanii – odcinek 3.

W tym 3 odcinku na temat ciąży w Hiszpanii chciałabym podzielić się interesującymi linkami, które znalazłam w internecie, z różnych blogów i stron, dotyczących ciąży, prowadzenia ciąży, porodu, a także wczesnego macierzyństwa w Hiszpanii. Najpierw po polsku, a później po hiszpańsku, dla polskich mam, które mieszkają w Hiszpanii i są zainteresowane tematem. 

Po pierwsze, mam nadzieję, że znasz już moje artykuły na temat ciąży:

Ciąża w Hiszpanii – odcinek 1

(Zalecenia ciążowe od lekarzy – czy różnią się od tych w Polsce? Tryb życia w ciąży i porównanie systemu opieki prywatnej i publicznej w Hiszpanii. Badania wykonywane w pierwszej połowie ciąży. Poród w szpitalu prywatnym – dlaczego? Podróże w ciąży)

Ciąża w Hiszpanii – odcinek 2

(Czy jestem za młoda/za stara na bycie matką? Nasze dziecko to Baby Erasmus – ale nie wpadka 😉 Jakie są zwyczaje w Hiszpanii dotyczące nadawania imienia dziecku? SZOK – odwiedziny w szpitalu, jak to wygląda w Hiszpanii? Karmienie piersią w Hiszpanii. Urlop macierzyński w Hiszpanii. Czy Hiszpanie są tacy mili, żeby ustąpić miejsca w metrze ciężarnym?)

Ciąża w Hiszpanii – odcinek 4 – słownictwo i wyrażenia

 

A także na temat prywatnej opieki zdrowotnej w Hiszpanii – jakie ubezpieczenie wybrać i na co zwrócić uwagę?

A teraz przechodzę do polecania blogów polskich blogerek, które opisały temat ciąży, porodu i posiadania dzieci u siebie. 

Rutinario – Olivia

Olivia pisze bardzo błyskotliwe teksty, a z kilku jej zdań zbijałam boki przez kilka minut 🙂 Oto jak opisuje swój pierwszy trymestr ciąży w Hiszpanii (i zapowiada kontynuację). 

Mój hiszpański stan błogosławiony – pierwszy trymestr

 

Polish Muffin na Obczyźnie – Magda

Blog Magdy znajdującej się pomiędzy trzema krajami: Polską, Anglią i Hiszpanią. Akurat historia Magdy nie zakończyła się dobrze, a część tego smutnego wydarzenia miała miejsce w Hiszpanii. 

Mój anioł Elena

 

Dorota Strzelecka

Dorota na swoim blogu opisuje przebieg ciąży w Hiszpanii i porodu – tak naturalnie, tak, jak każda z nas chciałaby o tym przeczytać. Bez eufemizmów, po prostu co się stało i jak. Jeśli było fizjologicznie to było i nie ma co tego ukrywać. Dorota na szczęście miała bardzo dobre doświadczenia, w sumie to można życzyć takiego porodu i takich doświadczeń z macierzyństwem każdej kobiecie, prawda?  

Moja ciąża, poród i początki macierzyństwa – jestem dowodem na to, że może być idealnie

 

Justyna – blog Justyna en Barcelona

Justyna ogólnie też miała dobre doświadczenia z okresu ciąży (pierwszy wpis dotyczy jej prowadzenia) i samego porodu, a nawet gdy okazało się, że jej synek musiał zostać przewieziony do innego szpitala, wszystko dobrze się zakończyło. 

Prowadzenie ciąży w Hiszpanii

Poród w Hiszpanii – wyobrażenia a rzeczywistość

 

Wywiad z Magdaleną Chodą – Neumann, polską mamą mieszkającą od wielu lat w Hiszpanii

Magda odpowiada na pytania o wychowanie dzieci w Hiszpanii. Uwaga, wywiad jest z 2018 roku i niektóre dane dotyczące np. długości urlopu macierzyńskiego czy tacierzyńskiego nie są aktualne. Ale polsko-hiszpańskie podejście do wychowania zawsze na czasie 🙂

Hiszpańskie macierzyństwo oczami polskiej mamy 

Aurelia – mama w Barcelonie

Wspomnienia Aurelia z porodu jej synka na szczęście również są pozytywne. Czytanie takich historii znacznie mnie uspokaja przed moim własnym porodem. Nawet jeśli trochę długo trwa, nawet jeśli boli, ale w końcu kończy się dobrze. 

Jak wygląda poród w Hiszpanii

 

A na koniec polskich źródeł podaję wpis Basi, która mówi nam czego można się spodziewać po hiszpańskiej służbie zdrowia, także w kontekście ginekologii i położnictwa. 

Służba zdrowia w Hiszpanii

Hiszpańskie strony o macierzyństwie

Dobrze, przejdźmy do hiszpańskich stron. Jest ich całkiem sporo, dlatego wybiorę kilka, które mniej lub bardziej śledzę, lubię i cenię. Dla wygody (mojej i twojej) podam kontakt na Facebooku – . Nie będę się rozpisywać, bo większość z niżej wymienionych osób pisze na podobne tematy (karmienie piersią, rodzicielstwo bliskości, chustonoszenie, BLW itp itp). Radzę po prostu zerknąć i sprawdzić czy dana osoba i jej podejście ci pasuje – w tych sprawach każdy rodzic musi wybrać sam. Niektóre z nich mają postać blogów, inne to strony lekarzy czy innego rodzaju specjalistów.

Armando Bastida – Enfermero de Pediatría

Criar con Sentido Común

Bebés y Más

Malasmadres

Lucía, mi pediatra

Noe del barrio

Entre mamás

Crianza con Apego y Dignidad

I tak naprawdę podobnych stron jest jeszcze bardzo dużo, te to są tylko przykłady. Bardzo chętnie dowiem się jakie hiszpańskie strony o macierzyństwie śledzicie. Celowo nie podawałam stron z innych krajów hiszpańskojęzycznych, ponieważ w różnych krajach zalecenia co do wychowania dzieci różnią się, dlatego nie chcę wprowadzać zamieszania.