//Ciąża w Hiszpanii – odcinek 3.
ciąża w Hiszpanii interesujące artykuły

Ciąża w Hiszpanii – odcinek 3.

W tym 3 odcinku na temat ciąży w Hiszpanii chciałabym podzielić się interesującymi linkami, które znalazłam w internecie, z różnych blogów i stron, dotyczących ciąży, prowadzenia ciąży, porodu, a także wczesnego macierzyństwa w Hiszpanii. Najpierw po polsku, a później po hiszpańsku, dla polskich mam, które mieszkają w Hiszpanii i są zainteresowane tematem. 

Po pierwsze, mam nadzieję, że znasz już moje artykuły na temat ciąży:

Ciąża w Hiszpanii – odcinek 1

(Zalecenia ciążowe od lekarzy – czy różnią się od tych w Polsce? Tryb życia w ciąży i porównanie systemu opieki prywatnej i publicznej w Hiszpanii. Badania wykonywane w pierwszej połowie ciąży. Poród w szpitalu prywatnym – dlaczego? Podróże w ciąży)

Ciąża w Hiszpanii – odcinek 2

(Czy jestem za młoda/za stara na bycie matką? Nasze dziecko to Baby Erasmus – ale nie wpadka 😉 Jakie są zwyczaje w Hiszpanii dotyczące nadawania imienia dziecku? SZOK – odwiedziny w szpitalu, jak to wygląda w Hiszpanii? Karmienie piersią w Hiszpanii. Urlop macierzyński w Hiszpanii. Czy Hiszpanie są tacy mili, żeby ustąpić miejsca w metrze ciężarnym?)

Ciąża w Hiszpanii – odcinek 4 – słownictwo i wyrażenia

 

A także na temat prywatnej opieki zdrowotnej w Hiszpanii – jakie ubezpieczenie wybrać i na co zwrócić uwagę?

A teraz przechodzę do polecania blogów polskich blogerek, które opisały temat ciąży, porodu i posiadania dzieci u siebie. 

Rutinario – Olivia

Olivia pisze bardzo błyskotliwe teksty, a z kilku jej zdań zbijałam boki przez kilka minut 🙂 Oto jak opisuje swój pierwszy trymestr ciąży w Hiszpanii (i zapowiada kontynuację). 

Mój hiszpański stan błogosławiony – pierwszy trymestr

 

Polish Muffin na Obczyźnie – Magda

Blog Magdy znajdującej się pomiędzy trzema krajami: Polską, Anglią i Hiszpanią. Akurat historia Magdy nie zakończyła się dobrze, a część tego smutnego wydarzenia miała miejsce w Hiszpanii. 

Mój anioł Elena

 

Dorota Strzelecka

Dorota na swoim blogu opisuje przebieg ciąży w Hiszpanii i porodu – tak naturalnie, tak, jak każda z nas chciałaby o tym przeczytać. Bez eufemizmów, po prostu co się stało i jak. Jeśli było fizjologicznie to było i nie ma co tego ukrywać. Dorota na szczęście miała bardzo dobre doświadczenia, w sumie to można życzyć takiego porodu i takich doświadczeń z macierzyństwem każdej kobiecie, prawda?  

Moja ciąża, poród i początki macierzyństwa – jestem dowodem na to, że może być idealnie

 

Justyna – blog Justyna en Barcelona

Justyna ogólnie też miała dobre doświadczenia z okresu ciąży (pierwszy wpis dotyczy jej prowadzenia) i samego porodu, a nawet gdy okazało się, że jej synek musiał zostać przewieziony do innego szpitala, wszystko dobrze się zakończyło. 

Prowadzenie ciąży w Hiszpanii

Poród w Hiszpanii – wyobrażenia a rzeczywistość

 

Wywiad z Magdaleną Chodą – Neumann, polską mamą mieszkającą od wielu lat w Hiszpanii

Magda odpowiada na pytania o wychowanie dzieci w Hiszpanii. Uwaga, wywiad jest z 2018 roku i niektóre dane dotyczące np. długości urlopu macierzyńskiego czy tacierzyńskiego nie są aktualne. Ale polsko-hiszpańskie podejście do wychowania zawsze na czasie 🙂

Hiszpańskie macierzyństwo oczami polskiej mamy 

Aurelia – mama w Barcelonie

Wspomnienia Aurelia z porodu jej synka na szczęście również są pozytywne. Czytanie takich historii znacznie mnie uspokaja przed moim własnym porodem. Nawet jeśli trochę długo trwa, nawet jeśli boli, ale w końcu kończy się dobrze. 

Jak wygląda poród w Hiszpanii

 

A na koniec polskich źródeł podaję wpis Basi, która mówi nam czego można się spodziewać po hiszpańskiej służbie zdrowia, także w kontekście ginekologii i położnictwa. 

Służba zdrowia w Hiszpanii

Hiszpańskie strony o macierzyństwie

Dobrze, przejdźmy do hiszpańskich stron. Jest ich całkiem sporo, dlatego wybiorę kilka, które mniej lub bardziej śledzę, lubię i cenię. Dla wygody (mojej i twojej) podam kontakt na Facebooku – . Nie będę się rozpisywać, bo większość z niżej wymienionych osób pisze na podobne tematy (karmienie piersią, rodzicielstwo bliskości, chustonoszenie, BLW itp itp). Radzę po prostu zerknąć i sprawdzić czy dana osoba i jej podejście ci pasuje – w tych sprawach każdy rodzic musi wybrać sam. Niektóre z nich mają postać blogów, inne to strony lekarzy czy innego rodzaju specjalistów.

Armando Bastida – Enfermero de Pediatría

Criar con Sentido Común

Bebés y Más

Malasmadres

Lucía, mi pediatra

Noe del barrio

Entre mamás

Crianza con Apego y Dignidad

I tak naprawdę podobnych stron jest jeszcze bardzo dużo, te to są tylko przykłady. Bardzo chętnie dowiem się jakie hiszpańskie strony o macierzyństwie śledzicie. Celowo nie podawałam stron z innych krajów hiszpańskojęzycznych, ponieważ w różnych krajach zalecenia co do wychowania dzieci różnią się, dlatego nie chcę wprowadzać zamieszania. 

 

Uczysz się hiszpańskiego? A może chcesz zacząć się uczyć tego języka?

Mam coś dla Ciebie: bezpłatny mini kurs hiszpańskiego, na który możesz się zapisać w każdej chwili!

Wiem, że moi czytelnicy są na różnych poziomach języka, dlatego przygotowałam mini lekcje na wszystkich poziomach, od początkującego A1 do poziomu C2. Na pewno znajdziesz coś interesującego dla siebie!

bezpłatne lekcje hiszpańskiego online