//Bezpłatne i fajne podcasty po hiszpańsku – czy słuchasz?
podcasty hiszpańskie

Bezpłatne i fajne podcasty po hiszpańsku – czy słuchasz?

Postanowiłam, że zbiorę i ocenię kilka stron z podcastami z języka hiszpańskiego. Przyznam się, że musiałam się z nimi zapoznać dopiero na potrzeby stworzenia tego wpisu (nigdy wcześniej nie słuchałam hiszpańskich podcastów!), jednak czego się nie robi dla czytelników – poświęciłam chwilkę i przejrzałam kilkanaście stron.

Jeśli nie wiesz co to jest podcast, to niniejszym informuję Cię, że jest to nagranie (czegokolwiek, interesująca audycja na jakiś temat, głosowa wersja wpisu blogowego, w dowolnym języku), którego możesz sobie posłuchać z komputera, możesz je ściągnąć na telefon czy inny gadżet i słuchać w dowolnym miejscu o dowolnym czasie. Słuchanie podcastów po hiszpańsku generalnie służy do zwiększenia kompetencji rozumienia wypowiedzi, czego na pewno łatwo możesz się domyślać, ale ponoć w internecie trzeba tłumaczyć rzeczy w taki sposób, jakbym tłumaczyła to swojej babci, dlatego oto jestem i cierpliwie opowiadam, na wypadek, gdyby zajrzała tutaj jakaś babcia.

Lecimy – kolejność przypadkowa! Niektóre strony są po angielsku, ale nawet jeśli nipanimaju po angielsku, to na pewno dasz radę się po nich poruszać – nie jest wymagany poziom C1 z angielskiego, aby kliknąć na kilka przycisków. Uwaga, włączam wewnętrznego krytyka! Możesz kliknąć na linki i strony otworzą Ci się w nowej zakładce.

http://www.podcastsinspanish.org/

Strona ma 3 poziomy podcastów, można sobie wybrać ten, który nas interesuje. Przejrzałam kilka i trwają one od 2 do 3 minut – nie jest więc możliwe włączenie podcastu i zabranie się za prasowanie, gdyż co chwilkę trzeba włączyć kolejne nagranie. Podcasty można sobie ściągnąć na komputer.

Do każdego nagrania mamy dostępną transkrypcję i ćwiczenia, jednak można je pobrać jedynie po zarejestrowaniu… i opłaceniu członkostwa. Koszt to 18 euro na 3 miesiące lub 30 euro na 6 miesięcy. Nowe materiały dodawane są co tydzień. Nie kupujemy kota w worku – na TEJ stronie możemy sprawdzić, czy materiały (transkrypcja, ćwiczenia z odpowiedziami) spełniają nasze oczekiwania, są to próbki dla studentów, którzy są zainteresowani zakupem pełnego dostępu.

Czy polecam? Dlaczego by nie? Jeśli ktoś chce posłuchać hiszpańskiego, a nie ma dużo czasu, to lepiej posłuchać takich 3 minut dziennie niż wcale! Może Cię to zachęci do regularniejszej nauki hiszpańskiego? Nagrania są dobrej jakości, a przy tym bardzo realistyczne. Jeśli chodzi natomiast o zakup pakietu, do decyzję pozostawiam zainteresowanym.

Podcast Alcalingua, Aprende a…

Uwaga: zanim klikniesz, przygotuj się na to, że z głośników wybuchnie Ci głośna reklama. No ale nic, muszą się jakoś finansować. Ja też chętnie przyjęłabym jakąś reklamę na bloga za kilka ładnych euro, rozumiem. Z tego co się zdążyłam zorientować, jest to podcast Alcalingua, szkoły hiszpańskiego dla obcokrajowców. Jest to seria APRENDE A…  (Naucz się…). Do wyboru mamy kilka odcinków na temat tego jak znaleźć przyjaciół w Hiszpanii, jakie są imprezy/ święta w Hiszpanii, itp. Czasami głos lektorów wydaje mi się nieco sztuczny, ale już nie chcę się czepiać. Nagrania mają około 5-10 minut.

Podcast dla fanów Tolkiena TU

Ja to takowych nie należę, ale muszę przyznać, że wykonanie zachwyca. Hobbit po hiszpańsku, czytany w formie audiobooka, bezpłatnie i na dodatek z klimatyczną muzyczką w tle! Podzielony rozdziały, około 8-18 minut każdy.

Podcast jest zamieszczony na stronie ivoox.com, tej samej co powyższy, dlatego możecie spodziewać się ryknięcia reklamy przed jego wysłuchaniem, ale sądzę, że tym razem się opłaca (jeśli jesteś lub chcesz stać się fanem Tolkiena!). Nagrań jest 25, nie mam bladego pojęcia czy to jest cała książka, czy nie, ale może Ty to sprawdzisz i mi powiesz 😀

Na tej stronie jest wiele różnych podcastów i nagrań, wystarczy, że wpiszesz jakieś słowo-klucz, a być może okaże się, że jest i taki podcast! Na dodatek podzielone one są na różne kategorie:

sport

nauka i kultura

hiszpańskie radio online (po prostu można sobie słuchać radia)

dobre samopoczucie i rodzina

firma i technologia

audiobooki

Nieźle, co? Podcasty można wyszukać po słowie kluczowym lub przewijając dostępne nagrania. Niestety chciałam posłuchać sobie pierwszego odcinka Gry o Tron (Juego de tronos), jednak pojawił mi się komunikat, że nagranie nie jest dostępne, ciekawe czy chodziło o prawda autorskie, czy to była po prostu chwilowa awaria.
podcast hiszpański, podcast po hiszpańsku

Notes in Spanish – początkujący

Coś, czego nie jestem w stanie znieść. Podcast na poziomie początkującym z może i dobrym wytłumaczeniem, ale… po angielsku. Taka przeplatana rozmowa: coś po hiszpańsku i wyjaśnienie po angielsku. I niestety angielsku mówionym przez Hiszpanów, dostaję od tego białej gorączki. Może Ty będziesz mógł to zdzierżyć, ja nie mogę. Polecam ten podcast, jeśli chcesz podnieść sobie samoocenę jako osoba używająca angielskiego (SERIO). Na szczęście poziom średniozaawansowany i zaawansowany jest już tylko po hiszpańsku. Dzięki Bogu! I tematy wydały mi się całkiem interesujące, różnorodne, polecam! Kolejno podaję linki:

Notes in Spanish – poziom średniozaawansowany

Notes in Spanish – poziom zaawansowany

 

Spanish Podcast

Przesłuchałam kilka odcinków i mi się całkiem spodobały – podcasty na różne tematy, z dobrymi opisami, transkrypcją i wytłumaczeniem różnych hiszpańskich wyrażeń (po hiszpańsku). Nagrania są na dość zaawansowanym poziomie (po prostu: tak jak mówią Hiszpanie w życiu codziennym), ale lektorzy mówią wyraźnie, nieco w zwolnionym tempie, więc sądzę, że osoby od B1 powinny już zrozumieć bez problemu. Polecam!

Wszechobecne reklamy

Widzę także minusy niektórych z takich stron: jako że są one bezpłatne, to często naćkanie reklamami, także głosowymi, przyprawia o zawrót głowy. Przyznam się, że znalazłam także kilka stron, które nie okazały się dla mnie przyjazne w obsłudze i nawet nie próbowałam dostać się (znaleźć na stronie!) do podcastów, było to ponad moje siły. Nie chciałam także rekomendować czegoś, co spowodowało u mnie niesmak, dlatego w zestawieniu znalazły się jedynie strony, w których odnalezienie podcastów zajęło mi mniej niż 10 sekund (zamieszczam już bezpośrednie linki do podcastów).

Korzystaj z osiągnięć technologii

Ja nigdy nie słuchałam podcastów w celu nauki hiszpańskiego. To wynika chyba z faktu, że kiedy się uczyłam tego języka (na poziomie, na którym na przykład nie mogłam swobodnie oglądać telewizji hiszpańskiej lub nie miałam do niej dostępu), podcasty nie były jeszcze popularne, a ja nie miałam pojęcia o istnieniu czegoś takiego.

Dlatego nie popełniaj moich błędów, leć słuchać podcastów, aby zrozumieć co do Ciebie powie ten przystojny Hiszpan przy najbliższej okazji. Jeśli jesteś sporty style, inaczej deportista, to możesz sobie podcastu słuchać podczas biegania, jak ta pani poniżej. Ja wolę słuchać czegokolwiek leżąc na kanapie, no ale nie będę zachęcać Cię do takich herezji, w dzisiejszym wysportowanym świecie.

słuchanie podcastów po hiszpańsku

Moja rada: po prostu zacznij

Jeśli wydaje Ci się, że jest tych podcastów za dużo albo jeśli wydaje Ci się, że żaden podcast jakoś szczególnie Cię nie zainteresował, to ja Cię tylko spytam: chcesz polepszyć swój hiszpański, czy nie? Jeśli nie, to dziękuję za czytanie mojego bloga mimo, że ten artykuł Cię nie interesuje, ale jeśli naprawdę masz zamiar podnieść swój poziom hiszpańskiego, to weź się za naukę i właśnie w tej chwili zacznij czegoś słuchać!

Jak się czujesz? Podejmiesz wyzwanie przesłuchania choć jednego podcastu? A może ustawisz sobie cel na jedno nagranie dziennie?

 

Inne wpisy na temat nauki hiszpańskiego znajdziesz TU.